8
Nov
12.a, izbaudot vēstures elpu, rudens ekskursijā
Biruta Īsā saite
008

30. oktobrī mēs, 12.a klase un skolotāja Dace Seglēre, devāmies rudens ekskursijā uz Rīgu. Ekskursijas ietvaros apmeklējām dokumentālās filmas "Spiegs, kurš mans tēvs" īpašo seansu vidusskolēniem, kafijas namiņu «Kurts coffee» un muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs”.

Dokumentālās filmas "Spiegs, kurš mans tēvs” seanss norisinājās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, par kuru savus iespaidus pauž Andris Gailis:

“Mums bija iespēja noklausīties lekciju par Auksto karu, un šī lekcija kalpoja kā labs ievads filmai "Spiegs, kurš mans tēvs". Jaunā filma vēsta par latviešu meitenes dzīves lielo pavērsienu – kā viņa no PSRS pārcēlās uz nezināmo ASV pie sava tēva, kurš bija dubultaģents. Pēc filmas visiem skatītājiem bija ekskluzīva iespēja tikties ar filmas galveno varoni Ievu Lešinsku un uzdot viņai dažādus jautājumus, ko mēs arī darījām.”

005 Rīgā bija uzsnidzis pirmais sniegs, tāpēc apstājāmies iemalkot siltu kafiju un kakao «Kurts coffee», tādējādi palīdzējām mazajam Kurtiņam un viņa stiprajai ģimenei.
006  Dienas noslēgumā apmeklējām muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs”. Muzeja ēka Alberta ielā 12 celta 1903. gadā kā izcilā latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna personiskais nams. Muzeja krājumu veido jūgendstila priekšmeti, kas ražoti vai lietoti Rīgā un Latvijas teritorijā 20. gs. sākumā. Te ikkatrs aicināts uzbūvēt jūgendstila namu, noskatīties kinofilmu vai iemūžināt sevi īpaši izveidota fotosalona interjerā.
007

Atziņas par muzeju “Rīgas Jūgendstila centrs” izklāsta Estere Freimane:

“Lai iegūtu pēc iespējas labākus iespaidus un lai saprastu, kā dzīvoja tā laika elites mākslinieki, izvēlējāmies ekskursiju kopā ar gidi, kura no galvas līdz papēžiem bija tērpusies jūgendstilam atbilstošā tērpā. Nestāstot tikai par vēsturi, bet arī pārbaudot mūsu zināšanas par pašmāju klasiķiem, gide spēja mūs ieinteresēt ar savdabīgu pieeju ekskursijai. Muzejs tiešām izskatījās pēc dzīvokļa, kura iemītnieki izgājuši pastaigāties. Pat virtuvē kalpone mūs cienāja ar tikko izceptiem cepumiņiem.”

Pateicoties valstij par piešķirto dāvanu, "Latvijas skolas soma" programmas ietvaros mums bija iespēja ielūkoties divos vēstures posmos no ģimenes un sadzīviskās dzīves skatupunkta. Dienas garumā tapām izglītoti gan ar kino, gan muzeja palīdzību un realizējām ekskursijas mērķi – tā bija ar ieskatu vēsturē un kultūrizglītojoša.

12.a klases vārdā, Līva Rateniece