Sākums Ziņas Notikumi
26
Apr
Ģimnāzijas klases izmanto organizācijas Klubs “Māja” karjeras izglītības nodarbības
ivetao Īsā saite
Klubs Klubs “Māja” ir jaunatnes organizācija, kuras darbības mērķis ir popularizēt Eiropas vienotības ideju, veicinot demokrātiju, plurālismu, iecietību un cilvēktiesību ievērošanu, informējot un izglītojot jaunatni un veicinot tās iniciatīvas un līdzdalību, rosinot jaunatnes sadarbību vienotas demokrātiskas Eiropas veidošanā, atbalstot Latvijas integrāciju Eiropas Savienībā.

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolēniem bija iespēja izmantot Kluba “Māja” piedāvātās karjeras izglītības nodarbības par šādām tēmām:

Pilsoniskās/sabiedriskās iesaistes iespējas Eiropā un Latvijā;
Dezinformācija un jaunieša loma informācijas aprites uzlabošanā;
Sociālo tīklu ietekme uz sabiedrisko domu un demokrātiskajiem procesiem.

Kluba jaunieši sarunas laikā informē par pilsoniskās/sabiedriskās iesaistes iespējām Eiropā un Latvijā, iedvesmo jauniešus pašiem risināt sev aktuālus jautājumus, piemēram, dezinformāciju, mobingu, kā arī informē jauniešus par sociālo tīklu ietekmi uz sabiedrisko domu un demokrātiskajiem procesiem.

Nodarbību par dezinformāciju un jauniešu lomu informācijas aprites uzlabošanā izmantoja 8.c, 8.e un 8.d klases skolēni. Tā bija interesanta - sākumā skolēni tika informēti par to, ar ko šis Klubs vispār nodarbojas un par iespējām pievienoties darbībai. Pārstāvji arī dalījās savā pieredzē par savu dalību klubā “Māja” un ceļu uz to, bet nodarbības turpinājumā bija izglītojoša prezentācija par sociālajiem medijiem un viltus ziņām tajos - kā atpazīt viltus ziņas, kam jāpievērš uzmanība, lasot jebkuru informāciju sociālajos portālos, un ko darīt (un nedarīt), sastopoties ar viltus ziņām un dezinformāciju. Prezentācija bija papildināta ar piemēriem “iz dzīves”, piemēram, par to, ar kādām metodēm un paņēmieniem strādā vakcīnu pretinieku organizācijas, lai mudinātu un pārliecinātu sabiedrību nevakcinēties. Tika runāts un rādīts arī par Krievijas propagandu, lai atrastu iemeslus sākt karu Ukrainā. Vārdu sakot - par viltus ziņām dažādās pakāpēs, sākot no sociālās dzīves un beidzot ar politiku, skarot arī iemeslus - no pikšķerēšanas ar mērķi iegūt cilvēka datus līdz pat ieganstam uzsākt karu.

Nodarbība bija īsa, “kompakta” un jauniešiem saprotamā valodā. Tika demonstrēti vairāki piemēri, kas skolēniem šķita interesanti, un par to liecina viņu atziņas par nodarbībā dzirdēto:

“Man patika šī nodarbība, un atziņa, ko guvu, - mazāk jāuzticas interneta ziņām un, ja tās šķiet nepatiesas, tad tās vajag pārbaudīt.”

“Jebkura ziņa internetā var būt dezinformācija.”

“Jāpārbauda informācijas avots, lai zinātu, vai tā ir patiesa.”

“Nevajag „spiest” uz nepazīstamiem linkiem.”

“Padomāt divus soļus uz priekšu, pirms izdarīt kādu neuzmanības kļūdu.”

Klases, kas piedalījās Kluba “Māja” nodarbībās, rekomendē tās izmantot arī citām klasēm, atzīstot, ka bija noderīgi.

informāciju apkopoja karjeras speciāliste Sarmīte Stikāne