Sākums Ziņas Notikumi
6
Mar
Ģimnāzisti projektā EIROSCOLA balvā saņem braucienu uz Eiroparlamentu Strasbūrā
Biruta Īsā saite

No 17. līdz 24.februārim 24 Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 12.klašu skolēni un 2 skolotājas devās vizītē uz Eiropas parlamentu Strasbūrā, lai kopā ar 24 ES valstu jauniešiem un pedagogiem piedalītos darba grupās un spriestu par aktualitātēm Eiropā.
Brauciens ir balva 12.c klasei projektā EIROSCOLA par skolā noorganizēto pasākumu. Proti, 7. decembrī Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 12.c klase, pēc Laura Zalvas iniciatīvas un viņa vadībā, noorganizēja izglītojošu pasākumu pārējiem vidusskolēniem “Eiropas Parlamenta diena”. Pasākuma mērķis bija rosināt izpratni par Eiropas Savienības likumdošanas varas – Eiropas Parlamenta – ikdienas darbu, un, lai sasniegtu šo mērķi, tika organizētas divas spēles.

Uz spēli “Diskusija Eiropas Parlamentā”, kas bija EP plenārsēdes simulācija, tika aicināti visi 12. klašu skolēni un interesenti, kuriem tika dota iespēja iejusties Eiropas Parlamenta deputātu lomā. Tika izvirzīti pārstāvji katrai no EP partijām, kuri publiski izteica savu viedokli par plenārsēdes apspriežamo jautājumu – pasākumu organizatoru izstrādātu likumprojektu par Eiropas Kiberdrošības un Izlūkdatu biroja izveidošanu. Sēdes noslēgumā deputāti nobalsoja par likumprojekta izskatīšanu turpmākā lasījumā, jo nevarēja panākt vienošanos.

Pēc plenārsēdes skolas aktu zālē pulcējās vidusskolas klašu komandas uz otro spēli – “Orientēšanās Eiropas Parlamentā”. Spēle sastāvēja no uzdevumu stacijām, kurās komandām bija jāapgūst un jāatceras dažādi fakti par EP, kā arī no radošiem uzdevumiem, piemēram, savas EP partijas veidošanas.

Pasākuma atklāšanā skolā Lauris Zalva, uzrunājot klātesošos, vēlēja savai klasei un pārējiem iesaistītajiem jauniešiem labus startus spēlēs, jo uzvaras gadījumā viņa klase dosies braucienā uz Strasbūru un ņems līdzi arī vienu spēles uzvarētājkomandu.
Sacīts darīts jeb vārds meklē vietu! Februārī Lauris uzzināja par uzvaru šajā konkursā un sadarbībā ar projekta īstenotājiem uzsāka brauciena plānošanu.

Nu brauciens jau aiz muguras, bet iespaidi vēl svaigi un spilgti!

Stāsta jaunieši: “Plānojot ceļojumu, kopā ar Lauri spiedām, ka noteikti gribam apskatīt arī citas Eiropas valstis, nevis iesēsties lidmašīnā un uz vienu divām dienām aizlidot uz Strasbūru. Savu ieceri ar laipnu direktora atļauju arī īstenojām. Mums ceļošanai tika piešķirta nedēļa.

Mūsu Eiropas ceļojums sākās 17.02., kad jau 7.00 no rīta pametām Kalpaka laukumu.

Pirmā mūsu pietura bija nakšņošana pie nu jau visiem brauciena dalībniekiem ikoniskās “poļu tantes”, mīlīgā viesu namā ar visgardākajām vakariņām visā Eiropas ceļojuma laikā. Nākamo dienu pavadījām ceļā, lai trešajā brauciena dienā nokļūtu Holandes galvaspilsētā Amsterdamā. Amsterdama mūs pārsteidza ne tikai ar vienreizēju 17.gs. arhitektūru, bet arī citiem tūristu priekiem. Tai skaitā pasaules klases muzejiem – mākslas, šokolādes, vaska figūru, jūras u.c. Raibajai Amsterdamai sekoja Brisele, kur varējām iepazīt Eiropas sirdi – gan vecpilsētu, gan jaunos rajonus – un nogaršot beļģu vafeles. Apskatījām arī Eiropas institūciju ēku Briselē un Berlīnes mūra fragmentu pie tās.

Nākamā apskates vieta bija Ziemeļfrancijas pilsēta Reimsa, kas visā pasaulē pazīstama ar Reimsas Dievmātes katedrāli, kuru aplūkojām vakara gaismās. Reimsas katedrāle ir celta 13.gs., un tajā ir tikuši kronēti visi Francijas karaļi. Turpinājumā viesojāmies Šampaņas reģionā, kas ir slavens kā vienīgā vieta, kuras vīna darinājumu galaproduktu drīkst saukt par šampanieti, visi pārējie ir saucami par dzirkstošajiem vīniem. Mēs viesojāmies Buzī ciemata šampanieša darītavā, kur izzinājām gan šampanieša gatavošanas procesu, gan arī tā garšas īpatnības. Novērtējām laipno saimnieku degsmi, grūto darbu un mīlestību, ar kādu viņi strādā.

Savu galamērķi sasniedzām Strasbūrā, kur pirmajā dienā aplūkojām vecpilsētu un Strasbūras katedrāli. Pilsētu, tās vēsturi izzinājām izglītojošā un patīkamā ceļojumā ar kuģīti pa kanālu.

Otrajā dienā Strasbūrā norisinājās EUROSCOLA noslēguma pasākums. Konferencē piedalījās jaunieši no 24 dažādām valstīm, tostarp arī mēs. Diena tika sadalīta divos cēlienos. Rīta cēlienā tika prezentētas pārstāvētās valstis un skolas, kā arī tika dota iespēja uzdot sev aktuālus jautājumus EP deputātiem. Latvijas delegācijas vārdā, visiem klātesošajiem uzrunu teica 12.c klases skolnieks Lauris Zalva. Otrajā dienas daļā mūs sadalīja grupās, kurās ar jauniešiem no citām valstīm diskutējām par tādiem tematiem kā drošība un cilvēktiesības, Eiropas Savienības nākotne, jauniešu nodarbinātība un citiem Eiropā aktuāliem jautājumiem. Pēc šīs pieredzes bagātās dienas mēs atkal atgriezāmies viesnīcā, bet no rīta mūs jau gaidīja autobuss, un nogurdinošais, bet gaidītais ceļš mājup varēja sākties.

Atzinīgi novērtējam, ka, dodoties uz šo nozīmīgo pasākumu Strasbūrā, tika iepazīta arī senā Eiropas burvība un tās mūsdienīgais valdzinājums.

Sakām paldies skolotājām L.Ščadro un D.Druveniecei , kas pavadīja mūs garajā braucienā! Pateicamies direktoram par iespēju doties šajā izglītojošajā ceļojumā! Un vislielākais paldies, visu braucēju vārdā, protams, Laurim Zalvam, jo bez viņa šī brauciena vienkārši nebūtu.”

12.c klases skolēnu N. Ščadro, L. Vītolas un L. Zalvas rakstīto apkopoja D.  Druveniece