Sākums Ziņas Notikumi
14
Okt
Gleznas, kurās smelties prieku
Biruta Īsā saite

Rolanda Hartmana gleznu izstāde Jēkabpils Valsts ģimnāzijā

Nāk rudens apgleznot Latviju..., bet skolu vienmēr skaistu dara skolēnu darbi. Turpinām pērn aizsākto  tradīciju – skolēnu vizuālās mākslas darbu izstādes. Iepriekšējā mācību gadā mēs priecājāmies par Viktorijas Marčukas un vēl dažu citu mūsu skolas skolēnu darbu izstādi. Šogad skolas Mazajā zālē apskatāma jauna ekspozīcija - ģimnāzijas 10.a klases skolnieka Rolanda Hartmana gleznas.

Gleznot Rolands sācis agri. 11 gadu vecumā jau absolvēja Jēkabpils Mākslas skolu. Viņa personīgo darbu kolekcijā ir vairāk kā simt gleznu. Skolā apskatāmas galvenokārt tās, ko viņš gleznojis apmēram 11-13 gadu vecumā. Ņemot vērā iepriekšminēto puiša vecumu un ieraugot darbus, gleznu aplūkotājiem aizraujas elpa. Tik kvalitatīvi, skaisti un uzrunājoši! Pats Rolands par savu darbošanos saka tā: „Pašlaik turpinu pilnveidot un attīstīt savas prasmes tēlotājmākslā. Pedagogi, atbalstītāji ir daudzi: Jolanta Ābele, Daina Eglīte, Ziedonis Bārbals, Ruta Štelmahere un Mētra Štelmahere. Līdz šim man ir bijušas ap divdesmit personālizstāžu, kā arī vairākas kopizstādes ar līdzīgiem mākslas entuziastiem. Vērienīgākā līdz šim bijusi „No ledus laikmeta līdz ledus laikmetam” 2013.gadā Vācijā, Mellē. Esmu iemēģinājis roku arī grāmatu ilustrēšanā, kas bija ļoti pedantisks un sarežģīts pārbaudījums.  2012. gada novembrī iznāca M.Kīnas un Ī. Hartmanes krāsojamā dziesmu grāmata ar manām ilustrācijām „Vārdi ieskanas, krāsas rotājas”. Savam vecumam pieredzes un sava veida pārdzīvojumu ir bijis diezgan daudz. Nereti mani mēdz dēvēt par mākslinieku, bet sevi viennozīmīgi par tādu neuzskatu. Tituls „mākslinieks”, manuprāt, ir pārāk smagnējs un savā ziņā atbildīgs, lai to uzveltu jauna cilvēka pleciem. Šis pagodinošais tituls „mākslinieks” nāk visnotaļ ar darbu, pieredzi, izglītību, bet galvenokārt ar pašiniciatīvu un vēlmi tikt pakļautam, iespaidotam no pasaules apkārt, ko var pārdzīvot tikai nobriedis cilvēks.”

Img 0212

Rolands komentē gleznu  beļģu viesiem (R.Stankeviča foto)

Rolanda darbu izstādes apskatījuši daudzi, arī prezidenti V.Zatlers un A.Bērziņš. V.Zatlers atsauksmju grāmatā ierakstījis šādi: „Mums katram dots savs talants, kas jāattīsta, lai dotu prieku citiem cilvēkiem. Pasaule nav melnbalta. Ja Tev dota spēja sajust krāsu visā varavīksnes varenumā un dažādībā, dari to! Lai krāsas klājas, jo tā ir Tava pasaule, kas atklājas!”

Prieku Rolanda izstāde sagādā pavisam noteikti – gan ar darbos attēlotajiem objektiem un tēliem, gan ar gaišo noskaņu, ko tie rada, gan pats jaunais mākslinieks (lai gan, kā nopratām, viņam šis pagodinājums pašam vēl nešķiet pelnīts, bet mums, viņa darbu aplūkotājiem, šis vārds pats laužas pār lūpām) ar savu vienkāršību un sirsnību.

Rolandam vēlam turpmāku radošo attīstību! Sakām lielu paldies Rolanda vecākiem par ieguldīto darbu izstādes iekārtošanā! Un visiem pārējiem sakām – nāciet, skatieties, ieprieciniet savas acis un dvēseli!

JVĢ d.v. D.Druveniece