Sākums Ziņas Notikumi
10
Sept
Gudra līdzdalība pret viltus ziņām
Biruta Īsā saite
 Img 20190909 Wa0009 2

4. septembrī Jēkabpils Bērnu un jauniešu centrā četras Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolnieces piedalījās ideju darbnīcā “Gudra līdzdalība pret viltus ziņām”.

Dažādu spēļu, uzdevumu un diskusiju laikā tika noskaidrots, kas ir dezinformācija, kāda ir tās ietekme uz pilsoniskajiem procesiem, un arī tika apgūti medijpratības pamati un metodes, kā kritizēt un analizēt informāciju.

Kas ir dezinformācija? Pēc BBC definīcijas, dezinformācija ir apzināti izplatīta nepatiesa informācija, kas visbiežāk tiek izplatīta dažādos medijos ar mērķi ietekmēt politiskos vai komerciālos jautājumus.

Dezinformācija ir plaša problēma, tāpēc tiek piedāvāts plāns, kā no tās izvairīties un pārbaudī, vai informācija ir īsta vai tās ir viltus ziņas.

  1. Ir jāpārbauda materiāla fakti – cik patiesi tie ir, vai tie ir minēti arī citos avotos.
  2. Jāpārbauda avoti – izdevējs (mājaslapa vai organizācija, kurā publicēts materiāls), autors – cilvēks, kurš veidojis materiālu (vārds, profesija, nodarbošanās) un informācijas avoti – izmantoto faktu atsauces, dokuments, cits avots.
  3. Jāsaprot materiāla konteksts un, izpētot citus materiālus, jāsecina, vai materiāls atspoguļo visu kopainu vai piedāvā tikai daļu no informācijas.
  4. Jāsaprot materiāla mērķauditorija, un vai tā ietekmējusi tā saturu.
  5. Jānoskaidro materiāla veidošanas mērķis, nodoms. Vai tas ir veidots, lai izglītotu vai informētu, nopelnītu naudu vai ietekmētu?
  6. Jāizpēta, kā informācija ir pasniegta. Jānovērtē skaidrība, stils, gramatika, pareizrakstība, izskats, formāts.

Izvērtējot šos punktus, ir jāizsaka secinājums – vai materiāls ir dezinformācija vai patiesa informācija.

20190909 232920 1 1

Atziņa noslēgumā:

Būsim apzinīgi plašajā mediju un informācijas pasaulē, izvērtēsim katru materiālu un nebūsim dezinformācijas izplatītāji, kā arī ziņosim (report), ja pamanīsim viltus ziņas.

Paldies Jēkabpils Bērnu un jauniešu centram un darbnīcas vadītājem par pasākumu un skolotājai Dacei Druveniecei par aicinājumu piedalīties.

dalībnieču vārdā – Elizabete Vaidere, 11.a