Sākums Ziņas Notikumi
17
Jūn
Jēkabpils Valsts ģimnāzija un režisors Jānis Savickis apaļu jubileju gaidās
Biruta Īsā saite
Savickis 50 06

Strūves parks. Kalpaka laukums. Sarkana ķieģeļu ēka, kas savas pastāvēšanas laikā apaugusi (nē, ar mīlestību apaudzēta!) ar vairākiem ēku korpusiem un modernu stadionu…

Tie, kas šai ēkai piederīgi, zina, ka iepriekš aprakstītais aizved uz Jēkabpils Valsts ģimnāziju.

2019.gada 6.oktobrī Jēkabpils Valsts ģimnāzija sagaidīs savu 100-gadi. Katram tās absolventam, atceroties skolu, prātā nāk sev tuvākais. Kādam tie ir kolosāli klasesbiedri, lieliski audzinātāji, kopīgas ekskursijas, pārgājieni, laivošana, velopārbraucieni, protams, sasniegumi mācībās, ieinteresēt un aizraut spējīgi mācību priekšmetu skolotāji, uzvaras un izaicinājumi mācību olimpiādēs un sportā, orientēšanās (dzīves pieredzējušākajiem absolventiem), klašu konkurss “Nocel jumtu!” (jaunākiem absolventiem), kopā pavadītais laiks korī, ansambļos, pūtēju orķestrī, deju kolektīvā, prāta spēļu klubā, skolēnu pašpārvaldē… (katrs absolvents lai turpina pats! Arī nedarbi un atmiņas par pīpēšanu zem egles der!)

Pārkāpjot skolas slieksni un nostājoties pie dienas dežuranta posteņa, ir iespēja gluži kā pasakā izvēlēties – iet taisni un nokļūt mācību kabinetos vai griezties pa kreisi…

Pa kreisi iesi – sporta zālē nokļūsi! Janvārī pa kreisi nogriežas aizdomīgi daudz abiturientu… Vai tiešām visi sākuši nopietni nodarboties ar sportu? Nē. Viņi pa ceļam iegriežas skolas bibliotēkā, lai nokopētu Žetonvakara izrādes eksemplāru un naskā solī steigtos uz sporta zāli, lai nenokavētu izrādes mēģinājumu. Tieši žetonvakaru izrādes un kopīgi pavadītais laiks, tās gatavojot, ir liela daļa ģimnāzijas absolventu skaisto atmiņu pūra.

Žetonvakara izrāžu iestudēšana ir skolas tradīcija kopš 1972.gada. Sākotnēji savu sirds darbu to izveidē ieguldīja latviešu valodas skolotājas. Sākot ar 2008.gadu, šīs tradīcijas uzturēšanā notikušas būtiskas pārmaiņas. Par izrādīšanas vietu kļūst skolas sporta zāle. Vietas maiņa nāk komplektā ar apgrūtinājumiem un jauniem izaicinājumiem – gaismas, apskaņošana, telpas apdzīvošana, dekorāciju izgatavošana, aizkulišu ierīkošana… Jaunās pārmaiņas notikušas līdz ar skolas absolventa Jāņa Savicka atgriešanos dzimtajā pilsētā un vēlmi radoši sadarboties, atbalstot savas skolas tradīciju un jauniešus, un galu galā jāpalīdz taču māsas dēliem, kas tieši tobrīd ir 12.klases skolēni. Protams, radošais gars urda izmēģināt ko jaunu, realizēt idejas (tās Jānim vienmēr ir grandiozas! - to zina gan divpadsmitie, gan viņu audzinātāji), taču pastāv bažas, vai izdosies iecerēto realizēt, strādājot ar neprofesionāliem aktieriem – skolēniem. Pirmā Jāņa iestudētā un sporta zālē rādītā izrāde – mūzikls “Vestsaidas stāsts”. Kaut kas nebijis Jēkabpilī! Vērienīgi, kvalitatīvi, efektīgi, grandiozi! Protams, caur pūlēm, caur pašaizliedzīgu, sevi netaupošu darbu. Dejo, lomās iejūtas, skatuvi apdzīvo tie, kas agrāk to nav darījuši. Ir notikusi vēl viena būtiska izmaiņa – izrādē var piedalīties ikviens, kas vēlas. Agrāk aktieru skaitu noteica lugas izvēle, tagad – režisors gatavs iesaistīt ikvienu!

Savickis 50 01 Savickis 50 02 Savickis 50 03 Savickis 50 04 Savickis 50 05

Kā raksturot Jāni Savicki? Režisors ar dabas dotu radošu talantu, ar spēju lugu tekstus uzburt krāšņās vīzijās, horeogrāfiskā baudījumā, šķietami neiespējamo padarīt iespējamu. Režisors, kas gatavs divu skaistu vakaru dēļ (domāti izrāžu demonstrējumi skatītājiem) smagi un neatlaidīgi strādāt, sākt vienmēr no nulles – katru gadu citu skolēnu sagatavošana – , pārliecināt, iedvesmot, ierasties ar tērpu maisiem, zvanīt, meklēt rekvizītus, iesaistīties tehniskajos risinājumos. Vai ar viņu ir viegli strādāt? Jā un nē! Jā, jo viņš ir sirsnīgs, mīl jokot, viņam vienmēr ir redzējums, idejas, viņš saprot, kā tās realizēt, prot arī skolēnus to realizācijai motivēt un sagatavot. Nē, jo viņš ir ļoti stingrs, prasīgs, reizēm nepiekāpīgs, pa nakti bieži vien nav gulējis un izdomājis jaunus risinājumus, un ierodas ar vārdiem – tā, tagad mēs visu darīsim pavisam citādāk, nekā mēģinājām vakar! Vārdu sakot, Jānim, kā jau visām radošām personībām, piemīt savi grēki! Un, sagaidot savu apaļo jubileju un atskatoties uz ieguldījumu sadarbībā ar ģimnāzijas jauniešiem, Jānis Savickis un jauniešu darba grupa ielūdz uz pasākumu ciklu “Jāņa grēki”, kura laikā skatītājiem (ikvienam interesentam) būs iespēja noskatīties Jāņa iestudēto Jēkabpils Valsts ģimnāzijas Žetonvakara izrāžu ierakstus, absolventiem tā būs iespēja tikties un gremdēties atmiņās.

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas kolektīva un absolventu vārdā – paldies, Jāni, ka Tu mums esi! Lai Tavs gars joprojām radoši možs, lai pietiek veselības un spēka jauniem grēkiem (izrādēm)!

Jēkabpils Valsts ģimnāzijas d. v. Dace Druveniece

27.06.- 30.06. Jēkabpils Tautas nama Kino Placī
režisora – horeogrāfa Jāņa Savicka
izrāžu maratons JĀŅA GRĒKI

Uz Jāņa Savicka režisēto izrāžu iemūžinājumu kinolentēs noskatīšanos ielūdz režisors un absolventu darba grupa.

Izrāžu demonstrēšanas grafiks:

 • Ceturtdien, 27. jūnijā
  • Plkst. 15.00
   • 2016./ 2017. “Caur puķēm” pēc A. Sakses un R. Blaumaņa darbu motīviem
   • Izrāde “Caur puķēm” ir Jēkabpils Valsts ģimnāzijas veidota vārda tiešākajā nozīmē. Tekstu, aizlienētu no Annas Sakses un Rūdolfa Blaumaņa, slīpēja pedagogi un skolēni, taču skatuvi piepildīja neredzēti kupls aktieru skaits – izrādē spēlēja visi divpadsmitie. Luga, kurā apspēlētie ziedu tēli iegūst pilnīgi nebijušas īpašības, ir pilnīgi kas jauns. Varoņu dažādība un to raksturi atklāj absolūti jaunu skatu uz jau zināmajiem latviešu autoru darbiem.
  • Plkst. 18.00
   • 2014./2015. “Galma gleznotājs” A. Eglītis
   • Renesanses garša jūtama A. Eglīša lugā “Galma gleznotājs”, kuru jaunie aktieri un dejotāji spēj pasniegt visai oriģināli un savdabīgi, atmetot vecās dogmas un ļaujot skatītājiem baudīt izrādi. Darbs ir pilns ar intrigām, kuras pieblīvē skatuvi. Minimālais dekorāciju skaits ļauj dejotājiem rotaļāties ar skatuves platību, mainot to izvietojumu atbilstoši notikumiem. Izrāde ir jestra un cilvēkiem viegli uztverama.
  • Plkst. 21.00
   • 2017./2018. “Kosma konfirmācija” A. Eglītis
   • Lidojošas klavieres un skatuve uz skatuves? Kāpēc gan ne, jo “Kosma konfirmācija” sevi piesaka, nežēlojot skatītāju izbrīnu! Ja vēlies baudīt lielisku mūziku un vērot patīkamu aktierspēli no šarmantiem aktieriem, tad šī izrāde ir kā radīta tev. Dažādas nesaskaņas, mīlas trijstūri un visam pāri – spilgti tēli un mākslas klātbūtne. Kas var būt labāks par kvalitatīvu izrādi?
 • Piektdien, 28. jūnijā
  • Plkst. 15.00
   • 2010./ 2011. “Par spīti visam” pēc filmas “Across the Universe” motīviem
   • Izrādē aktulizēti jautājumi par dzīves izvēli, nākotni un kaisli. Darbs, kura pamatā ir filma, tiek demonstrēts kā mūzikls, izmantojot grupas “The Beatles” dziesmas. Izrādē jaucas ikdienišķi kadri un pārdrošas dejas, kuras īpaši sensitīviem var šķiest nepieņemamas. Izrāde parāda to, ka cilvēks ir un paliek tikai cilvēks.
  • Plkst. 18.00
   • 2012./2013. “Princese Gundega un karalis Brusubārda” A. Brigadere
   • Izrāde ir patīkama savā savdabīgajā vienkāršībā. Vecais, labais stāsts par princesi Gundegu un viņas augstprātību un karali, kura vizuālās nepievilcības dēļ tas tiek atgrūsts. Lieliska izrāde tiem, kuriem patīk viss karaliskais, un tiem, kuri dievina latvisko. Pārsteidz arī savdabīgā scenogrāfija, kura liek apbrīnot izrādes veidotāju oriģinalitāti.
  • Plkst. 21.00
   • 2015./2016. “Slazdi sniegā” pēc Agatas Kristi darba motīviem
   • Izrādes scenogrāfija un tērpi liek aizrauties elpai, un jauno aktieru sniegums ir noslīpēts līdz sīkākajām niansēm. Izrāde ne uz brīdi neļauj atslābt, saglabājot intrigu, lai skatītāji degtu nepacietībā uzzināt, kurš ir slepkava. Beidzoties izrādei, tiek lūgts citiem neizpaust, kurš ir vainīgais, tāpēc arī mēs to pagaidām paturēsim noslēpumā. Ja vēlies uzzināt, par ko ir runa, tad nāc, apskati pats!
 • Sestdien, 29.jūnijā
  • Plkst. 19.00
   • 2018./2019. “Karalis Lauva” pēc anim. filmas “Karalis Lauva” motīviem
   • Pavisam citā, oriģinālā stilā uzmirdz jaunākā JVĢ Žetonvakara izrāde “Karalis Lauva”. Luga, kura veidota pēc animācijas filmas motīviem, pārsteidz ar savu vieglumu kā teksta, tā dejas solī. Izrāde piesātināta ar dejām un nedaudz akrobātiskiem trikiem, kaujas elementiem un patīkamu, baudāmu mežonību. Uz vienas skatuves satiekas kā džungļi, tā savanna, kur galvenie varoņi risina dažādas problēmas, situācijas un pat senus strīdus. Ja vēlies redzēt Brodvejas līmeņa izrādi tepat, Jēkapilī, tad nāc un skaties!
  • 29.06. pēc izrādes noskatīšanās paredzēta balle.
 • Svētdien, 30.jūnijā
  • Plkst. 12.00
   • 2007./2008. “Vestsaidas stāsts” R. Vaizs
   • Izrādes pamatā ir mūzikls, kurš ir viens no slavenākajiem pasaulē. Šī ir pirmā izrāde JVĢ vēsturē, kura uzvesta skolas sporta zālē; pirmā J. Savicka režisētā izrāde. Darbā atainots darbs “Romeo un Džuljeta” mūsdien interpretācijā.
  • Plkst. 16.00
   • 2013./2014. “Romeo un Džuljeta” V. Šekspīrs
   • Lieliska izrāde, kura iespaido ar spēcīgiem lomu atveidotājiem un gaismas efektiem. Uz skatuves nav nevienas butaforijas, tribīnes ir aizsegtas. Izrāde rada patīkami mistisku, spokainu iespaidu, kas nemanot ievilks sevī ikvienu skatītāju.