Sākums Ziņas Notikumi
20
Dec
Lūcijas diena zviedru tradīcijās
Biruta Īsā saite
DSC 0067 13. decembrī saskaņā ar Eiropas kristīgajām tradīcijām tiek svinēta Lūcijas diena, kas iezīmē Ziemassvētku sākumu, un tā nozīmē cerību un gaismu. Lūcijas misija ir gada tumšākajā laikā nest gaismu, labestību, kas tiek saistīts ar vārda „Lūcija” tulkojumu (no latīņu vārda „lux”, „lucis” – gaisma).
Lūcijas dienas tradīcijas sakņojas reformācijas laikā, taču tikai 19.gs. beigās tā kļuva pazīstama visā Zviedrijā. Pirmais Lūcijas gājiens notika 1927.gadā, vēlāk līdzīgus pasākumus sāka rīkot arī Dānijā un citās Skandināvijas valstīs. Kopš 1991. gada arī Latvijā svin Lūcijas dienu, to īpaši atzīmē skolās, biedrībās un draudzes namos.
12.decembrī Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 11.c klase centās iedvest gaišumu skolas audzēkņu sirdīs, dodoties Lūcijas gājienā cauri visai skolai, nesot sveču gaismu, dziedot Lūcijas dienas dziesmu zviedru valodā „Natten går tunga fjät” un cienājot ar mandarīniem un piparkūkām.

13.decembrī JVĢ humanitārā virziena 11. un 12. klašu pārstāvji kopā ar zviedru valodas skolotāju Dzintru Lindāni apmeklēja Zviedrijas vēstniecību, kur notika ikgadējais svētku pasākums. Tā ietvaros Zviedrijas vēstnieks Latvijā V.E. Henriks Landerholms (Henrik Landerholm) sveica klātesošos un notika Lūcijas dienas gājiens - simboliskā Lūcija ar sveču un brūklenāju vainagu galvā „māsu” pavadībā dziedāja dažādas Ziemassvētku dziesmas zviedru valodā. Pēc tam mielojāmies ar zviedru tradicionālajiem ēdieniem, kā piemēram, kartupeļu-anšovu sacepumu, sālītu lasi, zviedru frikadelītēm (köttbullar) un safrāna bulciņām (lussekatter, saffransbullar).
Brauciena mērķis bija veicināt skolēnos vēlmi arī turpmāk apgūt zviedru valodu un tuvāk iepazīties ar zviedru kultūras tradīcijām. Paldies Zviedrijas vēstniecībai Latvijā par silto uzņemšanu un Jēkabpils Sporta skolai par transporta nodrošināšanu braucienam uz pasākumu!

Marija Vaidere, JVĢ 11.c klases skolniece