3
Jūn
10.a un 10.d klases pavasara ekskursija ar Latvijas skolas somu: daba, vēsture un Eiropas glābšana
Biruta Īsā saite
Skolas Soma 10Ad 2024
vairāk mirkļus
var aplūkot saitē:
 /ej-uz/51196

14.maijā 10.a un 10.d klase kopā ar audzinātājām Silviju Tumanovu un Ilzi Blūmu devās ekskursijā uz Līgatni un tās apkārtni. Vispirms izbaudījām brīnišķīgu pavasara rītu Līgatnes dabas takās. Līgatnes dabas takas dibinātas 1975. gadā – ar mērķi iepazīstināt parka apmeklētājus ar Latvijas dabas vērtībām un vietējām savvaļas augu un dzīvnieku sugām. Nesteidzīgā pastaigā vērojām plaukstošo dabu un meža dzīvniekus un putnus. Visilgāk noteikti kavējāmies pie lāčiem, kuriem tieši mūsu pastaigas laikā tika pasniegtas brokastis. Satikām arī mežacūkas, pūces un vāveres.

Nākamā pietura bija Padomju slepenais bunkurs Līgatnē. Līgatnes bunkurs atrodas 9 metrus zem zemes, un tajā iekārtota patversme Latvijas komunistu varas elitei kodolkara gadījumā. Patversmē saglabājušies autentiski laikmeta eksponāti. Gida vadībā apskatījām daļu no visas bunkura platības – gaiteņus, tumšus tuneļus, dažāda veida tehniku un mehānismus, kā arī darba kabinetus. Bija tiešām interesanti atgriezties salīdzinoši nesenā vēsturē un apskatīt visu savām acīm. Ēkas virszemes daļā jau ilgus gadus atrodas rehabilitācijas centrs. Veselus 30 gadus rehabilitācijas centra darbinieki un apmeklētāji neko nezināja par to, kas atrodas zem viņu kājām, – tik liels bija šī objekta slepenības plīvurs.

Pēdējā un aktīvākā vieta mūsu maršrutā bija izlaušanās spēle “Escape town”, kur iejutāmies 1942. gada slepenās misijas aģentu lomās. Spēles pamatā ir patiesi vēsturiski notikumi. Mēs nonācām 2. pasaules kara Auchiburgas pilsētā, kas pēc pagaidu pamiera noslēgšanas ir sadalīta trīs ietekmes zonās – vācu, krievu un amerikāņu. EscapeTown pilsētiņā spēlē piedalījās arī aktieri – dusmīgie laukuma sargi un draudzīgie sabiedroto pārstāvji. Uzdevums bija bīstams, sarežģīts un atbildīgs: veicot slepeno misiju, mums bija jāglābj Eiropa no kara. Spēle bija tiešām aizraujoša, jo gan ideja, gan uzdevumi bija interesanti, aktieri un darbinieki – lieliski! Noteikti tikām izvilkti no savas komforta zonas, pārbaudījām savu atjautību un fiziskās spējas. Spēles un ekskursijas beigās varējām teikt: "Misija izpildīta! Eiropa ir glābta!"

Vēl jāpiebilst, ka ekskursija ne tikai deva jaunas zināšanas par vēsturi, lika pārbaudīt savu izturību un stratēģisko domāšanu, bet arī lika kļūt vēl draudzīgākiem un saliedētākiem. Iepazinām cits citu neformālākā vidē, autobusā daudz dziedājām. Dona dziesmu “Hollow” nodziedājām vismaz 18 reizes!

10.a klases skolniece Ance Paula Onužāne