17. maijā mēs, 12.b klase, kopā ar klases audzinātāju Kristīni Modniku devāmies pēdējā kopīgajā ekskursijā uz vienu no skaistākajiem Latvijas reģioniem – Siguldu. Siguldu ar tās bagāto kultūrvēsturi un elpu aizraujošajiem skatiem izvēlējāmies par savu galamērķi, jo pēc pirmajiem eksāmeniem vēlējāmies tikt ārā no skolas kabinetiem, lai baudītu ziedoņa skaistumu un sakrātu spēkus un pozitīvas emocijas nākamajiem eksāmeniem. Pirmais apskates objekts ekskursijā bija Siguldas Jaunā pils un viduslaiku ordeņpils, ko mēs iekļāvām savā Skolas somas programmā. Siguldas jaunā pils, celta 19. gadsimtā, pārsteidza mūs ar savu neogotisko arhitektūru un eleganci. |
|
Šeit mēs iepazināmies ar pils vēsturi un tās lomu dažādos laikos. Uzzinājām, ka jaunā pils tika celta kā dzīvojamā ēka, kas bijusi gan ģimenes rezidence Borhiem, vēlāk Kropotkiniem, gan Rakstnieku pils starpkaru periodā, gan gan vācu armijas štābs, gan atpūtas nams un sanatorija padomju laikos. Blakus jaunajai pilij atrodas Siguldas viduslaiku pilsdrupas, kas ir viena no vecākajām un nozīmīgākajām Livonijas ordeņa celtnēm Latvijā. Vecā pils, celta 13. gadsimtā, atklāja mums stāstus par Livonijas ordeņa laikiem un bruņiniekiem. Pils drupās mēs varējām sajust senatnes elpu un iedomāties, kā dzīve ritēja šeit pirms simtiem gadu, pieskarties vēsturei dzīvē un saprast, ka tie nav tikai datumi un fakti, bet gan cilvēku dzīves un likteņi. To visu mums ar lepnumu un aizrautību atklāja lieliskā Siguldas gide Madara. |
Tālāk devāmies uz Turaidas pili, kas ir viena no Vidzemes un arī Latvijas kultūrvēsturiskajiem simboliem. Turaidas muzejrezervāts piedāvāja mums bagātu ieskatu Latvijas vēsturē. Turaidas pils, celta 13. gadsimtā, savos mūros glabā neskaitāmus stāstus un leģendas, ko mums atklāja gide, un arī šo objektu mēs apskatījām Skolas somas programmas ietvaros. Ekskursijas laikā mēs iepazināmies ar pils vēsturi un leģendām, tostarp Turaidas Rozi – 17.gs. nostāstu par mīlestību un uzticību Maijas un Viktora starpā. Guvām ieskatu Latvijas pirmtautas lībiešu dzīvē un virsaiša Kaupo personībā. Pils tornī mēs uzkāpām, lai izbaudītu panorāmas skatu uz Gaujas ieleju. Skats, kas pavērās mūsu acīm, bija elpu aizraujošs, tas atstāja mūs bez vārdiem un deva sajūtu, ka esam daļa no kaut kā lielāka. Gaujas senleja ar zaļajiem mežiem un līkumotajiem upes ceļiem izskatījās kā no pasaku grāmatas. Apskatījām arī majestātiskās tēlnieka Induļa Rankas Dainu kalna skulptūras, kas, ziedošu ābeļu kupenu ieskautas, mums ļāva sajust saikni gan ar folkloras un tautas gara spēka, gan dabas mūžīgumu un pārlaicīgo skaistumu.
Pēc Turaidas pils apmeklējuma devāmies uz Līgatnes dabas takām. Šeit, prom no pilsētas burzmas, mēs varējām izbaudīt Latvijas dabas krāšņumu un daudzveidību. Pastaigājoties pa meža takām, mēs sastapāmies ar dažādiem Latvijas savvaļas dzīvniekiem- lāčiem, mežacūkām, aļņiem, vāverēm, pūcēm u.c. Līgatnes dabas takas piedāvāja mums iespēju atslābināties un uzlādēties, baudot svaigo gaisu un dabas mieru.
Šī ekskursija bija vairāk nekā tikai izklaide – tā bija izglītojoša un iedvesmojoša pieredze, kas mūs visus bagātināja. Mēs guvām jaunas zināšanas par mūsu vēsturi un kultūru, izbaudījām Latvijas dabas skaistumu un, pats svarīgākais, atgriezāmies ar jaunu motivāciju un enerģiju, lai veiksmīgi noslēgtu mācību gadu un sagatavotos eksāmeniem. Siguldā, Turaidā, Līgatnē gūtais mums atgādināja, cik svarīgi ir reizēm apstāties, paskatīties apkārt, ieraudzīt un novērtēt Latvijas dabas skaistumu, kas mūs ieskauj un patiesi spēj atjaunot spēkus.
12. b klases vārdā,
Megija Krjaukle un Jekaterina Zeņina