7
Okt
12.b klase iepazīst muzejus
ivetao Īsā saite
12 B 1  

Šī gada 23. septembrī mūsu klase apmeklēja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures un Rīgas Stradiņas universitātes Anatomijas muzejus.

Medicīnas vēstures muzejā mūs sagaidīja entuziastisks gids, kas ar degsmi un nelielu humora devu pavadīja mūs ceļojumā pa dažādiem laikmetiem medicīnas vēsturē. Muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā apmeklētājiem ir dota iespēja ieskatīties medicīnas attīstībā gadsimtu gaitā, tieši tā, kā to bija paredzējis profesors Pauls Stradiņš. Ar lielu interesi vērojām muzeja plašo instrumentu un aparātu kolekciju, kā arī iepazinām dažādas vēsturiski nozīmīgas personas.

Saistoši bija arī Medicīnas muzeja ekspozīcijā vērojamie mākslinieku Katrīnas Neiburgas un Jāņa Novikova darbi, kas atklāj 2021. gada pārdefinēšanas un rezidenču programmu “Asinsaina”. Izstāde būs vērojama vēl līdz šī gada 17. oktobrim.

12 B 2  

Pēc Medicīnas vēstures muzeja apmeklējuma devāmies uz Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzeju. Tā pamatā ir pirmā anatomijas mācību kolekcija Latvijā, kas stāsta par cilvēka ķermeni, par medicīnas izglītības vēsturi un par slimībām. Muzeja plašā kolekcija ir veidota 20. gs. 20. – 30. gados, taču kopš 2020. gada ir pieejama arī plašākam interesentu lokam.

Ierodoties muzejā, mūs pie durvīm sagaidīja visslavenākais muzeja eksponāts - skelets Lukstiņš. Jānis Teodors Lukstiņš ir pirmais, kurš savu ķermeni ir brīvprātīgi dāvinājis Anatomijas muzejam – viņa skelets tajā glabājas kopš 1925. gada. Stāvot pie šī atmiņā paliekošā eksponāta, gide mūs iepazīstināja ar īsu muzeja vēsturi, kā arī sagatavoja tam, ko redzēsim, dodoties tālāk.

12 B 3  

Muzejs kā vienu no savām vērtībām izvirza dažādību, demonstrējot dažādas ķermeņu variācijas. “Anatomiski pareizs cilvēka ķermenis ir abstrakcija, tā vietā eksistē neskaitāmas ķermeņu un orgānu variācijas,” tā  rakstīts muzeja mājaslapā, un šī ideja lieliski atspoguļojas arī apmeklētāju interesei atklātajā ekspozīcijā – muzeja kolekcija sastāv no vairākiem tūkstošiem dažādu eksponātu, tai skaitā cilvēka normālās un patoloģiskas anatomijas preparātiem, tetraloģijas, embrioloģijas u.c.

Abu muzeju apmeklējums radīja brīvu gaisotni un iespēju nepiespiestai diskusijai par sākotnēji biedējošām un potenciāli neērtām tēmām. Ekskursija bija prātā paliekoša un spēcīgu iespaidu radoša.

12.b klases skolniece Krista Fadejeva