Šī gada 10.martā Latvijas Nacionālās bibliotēkas zālē “Klīversala” norisinājās Latvijas Kultūras akadēmijas rīkotā 11. Latvijas Kultūras kanona konkursa “[Jaunība un] pretstāve kultūras kanonā un laikmetīgajā mākslā” trešā, fināla kārta, kurā piedalījās arī mūsu skolas komanda - Diāna Mierture 12.b, Rendijs Ziediņš 10.a un skolotāja Elga Skrebele (Elīna Glaudiņa 10.c diemžēl nevarēja piedalīties, bet atbalstīja mūs attālināti!). Pirms komandu uzstāšanās, ievadvārdus un uzrunas dalībniekiem teica Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, Latvijas Nacionālās bibliotēkas ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” vadītāja un projekta “Latvijas kultūras kanons” vadītāja Maija Treile, Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela, Latvijas Kultūras kanona konkursa vidusskolēniem autore-kuratore Anda Laķe un kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja Aija Tūna. |
2022./2023. gada konkursa fināla uzdevums sastāvēja no divām daļām. Pirmajā daļā katrai komandai bija jādemonstrē izveidotais jaunrades darbs, kur mākslas valodā apliecināts komandas protests vai pretstāve kādai personiski nozīmīgai problēmai. Pavisam finālā startēja14 komandas no visas Latvijas un prezentēja savus izveidotos jaunrades darbus. To protesta tematika bija daudzveidīga un aptvēra plašu problēmu loku - kara nosodījums, vides un ekoloģijas problēmas, jauniešu skaita strauja samazināšanās ciematos un mazās pilsētās, emocionālā vardarbība un toksiskas attiecības, atkarības, brīvība un popkultūras dominance pār elitāro kultūru.
17. februārī Jēkabpilī Strūves parkā tika rīkota akcija “Daugavas pierunāšana”, un tas arī bija mūsu komandas finālam sagatavotais jaunrades darbs, kur interesantā un modernā veidā tika apvienoti rituāla, Krustpils apkaimes tradīciju un tautasdziesmu elementi, lai protestētu pret Daugavas palu ūdeņu iespējamo “atnākšanu” līdz ģimnāzijai.
Konkursā emocionālas prezentācijas mijās ar spraigām diskusijām, varējām vērot gan daudzveidīgas mūsdienu problēmu interpretācijas, gan rast jaunas idejas skolas dzīves pilnveidošanai.
Dienas otrajā pusē norisinājās erudīcijas viktorīna kopā ar “Prāta Spēlēm”. Tajā skolu komandām bija iespēja demonstrēt savas zināšanas par 107 Kultūras kanona vērtībām. Jēkabpils Valsts ģimnāzijas komanda tajā ieguva vislielāko punktu skaitu un saņēma vērtīgu balvu – dāvanu karti 100 eiro vērtībā uz kādu no izlaušanās spēlēm Rīgā.
Kaut gan mūsu skolas komanda konkursā neieguva godalgotu vietu, mēs parādījām to, ka spējam mūsdienīgā veidā interpretēt senas tradīcijas un pierādījām to, ka esam zinoši un ka nemateriālā kultūras mantojuma izmantošana protesta/pretstāves mākslas darbā ir iespējama un var būt pat interesanta.
Šo 5 mēnešu laikā (oktobris-marts), kurā gatavojām konkursa uzdevumus, mēs iepazinām Latvijas Kultūras kanonu un laikmetīgo mākslu, mācījāmies argumentēt savu viedokli un interpretēt sev nozīmīgu problēmu un sāpju veidolus mākslā. Ieguvām jaunus draugus un jauki pavadījām laiku.
Paldies visiem, kas palīdzēja tapt konkursa fināla kārtas jaunrades darbam un kas atbalstīja mūsu komandu visā konkursa norises laikā! Īpašs paldies maniem komandas biedriem un skolotājai Elgai Skrebelei!
JVĢ Latvijas Kultūras Kanona konkursa komandas vārdā, Diāna Mierture 12.b