Rundāles pils Latvijā piedāvā iespēju iepazīt vienu no valsts izcilākajiem baroka stila arhitektūras pieminekļiem. Šī pils ir ievērojama ne tikai arhitektūras ziņā, bet arī ar savu vēsturi un kultūras mantojumu. Šeit arī sākas mūsu mazā ekskursija. Rundāles greznajā pilī mūs sagaidīja Olafs. Nē, tas nav amizantais sniegavīrs no “Ledus sirds”, bet gan harizmātiskais gids, kurš iepazīstināja mūs ar pils vēsturi. Olafs ar savu stāstījumu spēja ieinteresēt ne tikai skolotājus, kā tas notiek vienmēr, bet arī mūs – jauniešus. Kopā ar gidu mēs izceļojām cauri 18. gadsimtam, iepazīstot pils bijušos iemītniekus, apbrīnojot grezno fasādi un bagāto interjeru. |
Vai esat dzirdējuši par Sisi? Tas ir godīgs un autentisks stāsts par neparasto Bavārijas hercogienes Elizabetes Amālijas Eiženijas jeb vienkārši Sisi dzīvi. Mūsdienu Austrijas un Austroungārijas kultūras ikona, kas ir uzņemta seriālā “Sisi”, kā izrādās, ir tieši Rundāles skaistā pils, kas ļāva arī tūristiem netīšām ielūkoties pikantos filmēšanas momentos, kas, protams, apgrūtināja Olafa darbu, jo tūristu uzmanību piesaistīja puskailie aktieri, nevis zīda tapetes, kuru vērtība ir 2 miljoni EUR. Fantastiskais gids atklāja tā laika vēdekļu žestu valodu, kas ļāva hercogienēm sarunāties par intīmām lietām ar saviem favorītiem, esot ļaužu pilnā telpā.
Agrāk hercogu apartamentos atradās naktspodi, lai bagātnieki varētu naktī ērti nokārtoties. Gids mūs iepazīstināja ar to, kas ir popūrijs. Popūrijs bija īpaša masa ar patīkamu smaržu, lai pārsegtu naktspoda nepatīkamo aromātu. Šādi popūriji skaistās vāzēs tika izvietoti daudzās pils telpās, īpaši privātajās istabās. Olafs mums deva iespēju uzzināt ne tikai vēsturiskos faktus, bet arī neordinārus un humoristiskus notikumus.
Bauskas pils piedāvā iespēju iegrimt viduslaiku un renesanses vēsturē, ļauj sajust vēsturisko atmosfēru un iegūt jaunas zināšanas par Latvijas vēsturi. Bauskas pils ir celta 15. gadsimta beigās un 16. gadsimta sākumā, sākotnēji kā Livonijas ordeņa cietoksnis. Vēlāk tā pārbūvēta par hercoga dzīvesvietu. Vērtīga informācija nebeidza pārsteigt ik uz stūra.
Pilī mūs sagaidīja gide, kuras vārds ir Ligita, uzmanību pievērsa viņas galantais tērps, kas raksturīgs tieši tā laika sabiedrībai. Modē nāca spāņu tērpi. Kakls nedrīkstēja būt kails un kleitām, kā arī uzvalkiem bija apkakles. Dāmas bagātību un augstu sociālo statusu atklāja kleita, kuru rotāja melnais samts. Sievietēm netika atļauts rādīt kāju potītes, kas norādīja, ka dāma ir skandaloza persona.
Cilvēki agrāk bija maza auguma, par ko liecināja to mazās gultiņas, tomēr griesti bija augsti, kas bija viena no greznības un plašuma pazīmēm. Arī flīzes nebija bieži sastopamas, kas bija vēl viens dārgs un prestižs prieks.
Ekskursiju noslēdzām ar deju mācību stundu, kurā gide mums atklāja jaunus renesanses laika deju soļus, piemēram, polonēzi, dubulto brantu un reveransu, kas pamatīgi mūs sasildīja pirms došanās mājās.
12.c klases 15. novembra ceļojumu aprakstīja Elīna Katkova