vairāk mirkļus var skatīt: /ej-uz/54751 |
27.novembrī Rēzeknē norisinājās Latvijas Kultūras Kanona konkursa 1.kārta, kurā ar labiem panākumiem piedalījās arī JVĢ komanda un tika izvirzīta dalībai konkursa finālā, kas norisināsies 2025.gada martā Rīgā. Konkursu jau trīspadsmito gadu organizē Latvijas Kultūras akadēmija ar sadarbības partneriem – Latvijas Kultūras ministriju, programmu “Skolas soma” un dažādām kultūras institūcijām reģionos. Konkursa mērķis ir nodrošināt skolu jaunatnes līdzdalību kultūras mantojuma popularizēšanā un komunikācijā, un radīt priekšnoteikumus Latvijas kultūras mantojuma integrācijai skolēnu ikdienas dzīves praksēs. Tā kā 2025. gadā Latvijas sabiedrība atzīmēs pirmās latviešu valodā iespiestās grāmatas piecsimtgadi, tad konkursa uzdevums šogad ir rast saturiski un vizuāli mūsdienīgu stāstījumu par kultūras kanona vērtībām izvēlētai mērķgrupai grāmatas formā. |
Mūsu skolas komanda – Anete Gogule, Matīss Ernests Brūklens un Ance Paula Onužāne no 11.a par savu vienojošo kanona vērtību ir izvēlējušies tautastērpa nēsāšanas tradīciju, par kuru arī tiks veidots konkursa uzdevums – grāmatas prototips “Tautastērpa etiķetes rokasgrāmata Dziesmu un Deju svētku dalībniekiem”. Konkursa 1.kārtā nācās pamatot tēmas izvēli, tās aktualitāti paredzētajai mērķgrupai un ieskicēt iespējamo grāmatas veidolu, kas galīgajā variantā tiks izstrādāts fināla prezentācijā. Prieks, ka mūsu skolas skolēni izvēlējušies aktualizēt tik pamatīgu mūsu tautas identitāti, vērtības un tikumus reprezentējošu tradīciju kā tautastērps! Tas gan neizbrīna, jo komandas skolēni nāk no klases kolektīva, kurā lielākā daļa skolēnu ir gan skolas kora dalībnieki, gan dejo tautas deju kolektīvos; tautastērpa nēsāšanas tradīcijas ir lieliski iepazinuši, un arī apzinās riskus, ar ko saskaras šī tradīcija globalizācijas un postmodernisma laikmetā. Bet šis jautājums ir aktuāls arī daudziem citiem mūsu skolas skolēniem un tajā ir ieinteresēti cilvēki arī citos Latvijas reģionos. Veicot mājasdarba uzdevumu, patīkami pārsteidza plašā atsaucība komandas pētījuma ietvaros veiktajai aptaujai par šo tēmu – vairāk kā 300 respondentu gan no Jēkabpils, gan no dažādiem Latvijas reģioniem! To novērtēja arī konkursa žūrija. Mājasdarba prezentācijas laikā gan nācās arī pacīnīties ar žūrijas locekļu viedokļiem, raisījās diezgan spraiga diskusija par to, vai tradīcijas drīkst ierobežot un noteikt tās izpausmju formas, taču Anete cieņpilni aizstāvēja savas komandas viedokli un saglabāja nesatricināmu pārliecību, ka konservatīva attieksme kultūras saglabāšanā noteikti ir ieguvums, nevis zaudējums. Lepojamies ar Aneti, kurai nācās vienai pašai pacīnīties ar mājasdarba prezentāciju, jo pārējie komandas biedri tieši uz pasākuma norises laiku bija apslimuši.
Anete: Kultūras Kanona konkursā piedalījos pirmo reizi. Bija gods pārstāvēt savu skolu un tās vērtības. Prezentējot sajūtas bija labas, jo iepriekš tika veikts detalizēts pētījums par tautastērpiem. Prezentācijas laikā radās daži sadursmes punkti ar žūrijas pārstāvjiem, bet tos es respektēju un pieņēmu kā alternatīvu viedokli. Žūrija uzteica ideju un plaši pildīto aptauju.
Liels paldies skolotājai Elgai Skrebelei par palīdzību konkursa gatavošanās posmā un nākamā gada 10.klases “kultūristēm”, kuras visu dienu bija klāt un atbalstīja!
Kā jau Anete minēja, paldies lieliskajai “atbalsta komandai” – 10.klašu meitenēm, kas kā ieinteresēti kultūras pētnieki mācību stundās tika uzaicinātas līdzjutēju lomai konkursa 1.kārtā lai, iespējams, varētu turpināt skolas pārstāvniecību Kanona konkursā citu gadu.
Pēc konkursa 1.kārtas norises beigām Latgales vēstniecībā “Gors”, sekoja arī neliela ekskursija pa Rēzeknes vēsturisko centru, tika baudīti ainaviskie skati no Rēzeknes pilskalna uz Rēzeknes vecpilsētu. Tālāk, dodoties gar Latgales Māras pieminekli un un piestājot pie dzejnieka Antona Kūkoja skulptūras, ceļš veda uz Latgales Kultūrvēstures muzeju, kur tika iepazītas muzeja ekspozīcijas no kurām saistošākā un atraktīvākā noteikti ir par Latgales podniecības vēsturi no Akmens laikmeta līdz pat mūsdienām. Starp citu – Latgales keramika ir iekļauta kā viena tautas tradīciju vērtībām arī Latvijas Kultūras kanonā!
Paldies mūsu lieliskajai jaunajai fotogrāfei Ancei Bicānei 10.b, kas nenogurstoši tvēra mirkļus un iespaidus par notikumiem visas dienas garumā!
Kristiāna Šņorniece: 27.novembrī Anete devās pārstāvēt savu komandu Latvijas kultūras kanona konkursa pirmajā kārtā. Viņai līdzi devās skolotāja Elga Skrebele un atbalstītājas no desmito klašu paralēles. Šī gada tēma bija “Latvijas Kultūras kanona vērtību stāsts: kā lasīt? kā stāstīt? kā rakstīt?” Komanda, kas pārstāvēja mūsu skolu, veidoja projektu par tautastērpa vērtības saglabāšanu. Anete ar savu prezentāciju nopelnīja vietu nākamajā kārtā. Meitenes, kuras devās līdzi kā līdzjutējas, guva ieskatu konkursa norisē un izrādīja interesi dalībā nākamgad. Visas kopā devāmies arī uz Latgales kultūrvēstures muzeju un apskatījām māla ekspozīciju un darbojāmies interaktīvi. Kā arī apskatījām Rēzeknes pilsdrupas.
Tā bija zināšanām pilna, pozitīva un aizraujoša diena. Mēs ar meitenēm no paralēl klasēm guvām iedvesmu piedalīties nākamgad, bet tagad turēsim īkšķus par mūsu šī gada komandu, lai viņiem veicas!
Iespaidus pa pasākumu apkopoja skolotāja Elga Skrebele