![]() vairāk mirkļus var aplūkot galerijā /ej-uz/55939 |
Meteņi, dažkārt saukti arī par Meteņdienu, ir vieni no latviešu gadskārtu svētkiem, kas tradicionāli tiek svinēti 6. februārī. Šie gadskārtu svētki ir viduspunkts starp ziemu un pavasari – Ziemas un Pavasara saulgriežiem jeb Ziemas svētkiem un Lieldienām. Ir versijas, ka tieši Meteņu laikā senās indoeiropiešu tautas atzīmēja gadu miju, un tāpēc tie patiešām ir “vecā” darba/sezonas posma aizvadīšanas svētki. Pagājušais gads Jēkabpils Valsts ģimnāzijai bija skolas 105. jubilejas gads, kuru atzīmējām ar daudz un dažādām aktivitātēm. Kā viena no pirmajām aktivitātēm bija kopīgais skolas projekts “Spārni” 2024.gada februārī, kura laikā viss skolas kolektīvs izveidoja krāšņu mākslas instalāciju. Savukārt šī gada februārī skaists skolas jubilejas gada noslēgums Meteņdienas tradīciju noskaņās ir skolā skatāmā Nikolas Ščadro veidoto masku fotoizstāde. |
Nikola ir mūsu skolas absolvente, kas ģimnāziju pabeidza 2018. gadā. Pēc tam sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijā scenogrāfijas nodaļā. Pēc augstskolas pabeigšanas Nikola aktīvi darbojas dažādos Latvijas un ārvalstu mākslas projektos.
Saspringtā darba grafika dēļ Nikola nevarēja ierasties uz tikšanos klātienē, taču laipni padalījās ar savu radošo darbu fotoattēliem. Izstādē apskatāmas 10 lielformāta fotogrāfijas, kurās pati māksliniece kā modelis ir redzama dažādu neparastu tēlu vizualizācijās, kuru autore ir viņa pati. Tēli veidoti brīvi improvizējot ar dažādiem audumiem, šūšanas piederumiem un sadzīves priekšmetiem. Tēla vizuālo noskaņu papildina atbilstošs fons un ķermeņa kustība. Fotogrāfijās lieliski pamanāma Nikolas profesionāli perfektā rūpība formu un krāstoņu saskaņošanā, uzmanība pret detaļām un aktieriskā spēja iejusties tēlā. Aizraušanās ar masku veidošanu ir viena no Nikolas jaunākajām mākslinieciskajām izpausmēm, kas radusies pēdējo gadu laikā. Masku sērija tapusi kā radoša brīvā laika pavadīšanas forma, improvizējot ar dažādiem materiāliem un veidojot dažādus tēlus. Ikviens izstādes skatītājs ir aicināts pats interpretēt un meklēt atbildes par maskas tēlā saskatīto, bet pati Nikola teic, ka masku veidošana, pārtapšana citā, no ikdienas atšķirīgā tēlā, ir raksturīga visām senajām kultūrtautām, tikai modernā civilizācija lielākoties noliedz un nepiekopj šīs transformācijas arhaiskās izpausmes, taču tas nekur nav zudis – modernā sabiedrība joprojām rada jaunus tēlus un turpina spēlēt spēles ar pārtapšanu citās identitātēs, jautājums, cik mēs paši tos pamanām un cik godīgi esam pret sevi, izvēloties jaunos spēles noteikumus. Nikola ikvienu aicina padomāt: kas tas ir, ko tu redzi? – Vai maska? Vai noslēpums? Bet varbūt tā ir arī atbilde?
Senlatviešu Meteņu laika neatņemama tradīcija bija budēļos jeb ķekatās iešana, kuras laikā maskās tērpti ļaudis dziedot, jokojot un trokšņojot apciemoja tuvākus un tālākus kaimiņus, aizbaidot tumsas spēkus, nesot svētību, vēlot veiksmi, auglību un izdošanos ikvienai vietai, kurā tie iegriezās.
Lai veiksmīgs, ražīgs un gaismas pilns ceļš ikvienam, ejot pretī jaunajam Saules gadam!
Vizuālās mākslas un Kultūras pamatu skolotāja Elga Skrebele