Sākums Ziņas Notikumi Notikumi
15
Jan
Izstādes “Dziesmu svētki kabatas kalendārā” atklāšanas iespaidos
Biruta Īsā saite
Izstade Dzsvkk 2024 01 10 02

10. janvārī mēs, 10.b klases skolnieces un skolotāja Dace Druveniece, devāmies uz Jēkabpils novada Galvenās bibliotēkas lasītavu. Tur, grāmatu rindu un jauku cilvēku ieskautas, klausījāmies, runājām, baudījām un radījām. Aiz loga lietus kausēja sniegu, bet mēs bijām vasarā, kad dziedātāju balsis caurvija silts vējš…

J. Akuratera muzeja vadītāja Maira Valtere stāstīja par izstādi, kura atklāj Jāņa Akuratera, mūsu novadnieka, rakstnieka, un viņa ģimenes saikni ar Dziesmu svētku tradīciju. Izstādes nosaukums “Dziesmu svētki kabatas kalendārā” atbilst tās iedvesmas avotam – Jāņa Akuratera kabatas kalendārā atrastajām VI Latvju vispārējo dziesmu un mūzikas svētku biļetēm. Izstādē, kura apmeklētājiem būs pieejama līdz pat janvāra beigām, apskatāmi raksti un foto. Tie liecina, ka rakstnieks ne tikai baudīja šos svētkus, bet arī piedalījās to tapšanā.

Izstade Dzsvkk 2024 01 10

Pasākuma turpinājumā, iepazīstot J. Akuratera daiļradi, dzejnieka Aivara Eipura vadībā lasījām stāstu “Kad glāzes plīst”. Tas vēstīja par Jaunā gada svinībām kara apstākļos. Darba emocionālā valoda lika noprast par J. Akuratera garīgajām sāpēm, kuras raisīja Pirmā pasaules kara šausmas. Savādi, ka kas tik briesmīgs atkārtojas… No pārdomām tagadnē atgrieza Aivara Eipura balss tembrs. Viņš prasmīgi lasīja savus darbus un dalījās ar dzejnieka pieredzi, lai vēlāk kopā ar mums uzrakstītu dzejoli. Šķita, ka tas būs ārkārtīgi sarežģīti, jo telpā bija sapulcējušies dažādu vecumu, interešu un uzskatu pārstāvji. Vienīgais, kas mūs visus vienoja, bija spēja just un latviešu valoda. Ar to arī pietika, lai sasniegtu izvirzīto mērķi!

Nedaudz vairāk kā vienas stundas laikā kopā ar Jāni Akurateru apmeklējām Dziesmu svētkus, novērtējām vārdu spēku un apzinājāmies cilvēka unikalitāti.

Izstade Dzsvkk 2024 01 10 03

Dalībnieku iespaidi:

"Manuprāt, pasākums tiešām bija izdevies. Muzeja vadītājas stāstījums, Jāņa Akuratera darba “Kad glāzes plīst” kopīgais lasījums un dzejoļa izveide palīdzēja iepazīt gan pašu Akurateru, gan dzejas radošo pusi, kas man ļoti patika." (Elīza)

"Izstāde un dzejas nodarbība bija burvīgi, tie paplašināja manu perspektīvu. Dzejas nodarbība bija piedzīvojums, kurā ikviens dalībnieks bija aicināts iedziļināties savās sajūtās un dalīties ar savām domām. Tas ne tikai palīdzēja izprast dzejas pasaules dažādību, bet arī mudināja pašizpausmi un spēju dalīties ar emocijām, ko rada dzeja. No bibliotēkas es aizgāju, bagātinājusi ne tikai prātu, bet arī sirdi." (Dārta)

"Kārtējo reizi pārliecinājāmies, cik kultūrbagāti esam. Cik svarīga un nepieciešama ir kultūra. Agrāk, tagad. To apliecina fakts, ko lekcijas laikā uzzinājām, proti, Jānis Akuraters savulaik rakstījis neapmierinātības pilnu vēstuli, kurā apraksta situāciju, ka Biržu pagastā nav kora!.. Toties vēlme dziedāt ir. Viņš kopā ar vēl dažiem dziedātkārajiem puišiem paši apgūst dziesmu svētku repertuāru un dodas uz Jelgavu, lai pievienotos 1895. gada IV Vispārējo latviešu dziesmu un mūzikas svētku kopkorim.

Priecēja arī uzzinātais fakts, ka Jāņa Akuratera stāsti "Degoša sala" un "Kalpa zēna vasara" nupat iztulkoti ukraiņu valodā un dodas pie saviem lasītājiem. Tātad aktuāli arī šodien un arī aiz robežām. Varbūt der pārlasīt? Jaunajiem – iepazīt?... Tāpat kā aktuālas arī pēc 90 gadiem ir Jāņa Akuratera reiz rakstītās rindas: "Dziesmusvētki ir vārds, kas dziļi aizkustina katru latvieti, kas nāk kā liela svētdiena pāri darbadienu un rūpju garai rindai. Un pilnīgi saprotams, jo dziesmusvētki nav tikai dziesma vien. Šī lielā tautas sanāksme atmodina mūsu vēsturi un cīņas par tautības un kultūras atmodu.""(skolotāja Dace Druveniece)
Paldies Jāņa Akuratera muzejam par radīto izstādi un vadītājai par aizraujošo stāstījumu!

Paldies dzejniekam Aivaram Eipuram par lasījumiem un palīdzību dzejoļa rakstīšanā!

Paldies Jēkabpils novada Galvenajai bibliotēkai par brīnišķīgo pasākumu!

Agnese Zvaigzne-Elksnīte, 10.b