Sākums Ziņas Notikumi Notikumi
8
Mar
JVĢ skolēni iepazīst Sēlijas tradīcijas
Biruta Īsā saite
Selijastradicijas01

Mēs, 10.b un 11.c (mākslu) klase, 6.martā apmeklējām pasākumu Krustpils Kultūras centrā, kas ir daļa no sarunu cikla "VIESistaba". Šoreiz pasākumā tika apspriestas Sēlijas personības un tradīcijas.

Pasākumu vadīja folkoriste, ilggadēja mūzikas grupas ”Saucējas” vadītāja Iveta Tāle. Viņa mūs iepazīstināja ar Maiju Dainu Paegli – saimnieci no Sēlpils, kura vada bioloģisko un apskates saimniecību “Boļāni”, ir Sēlpils pagasta folkloras tradīciju izzinātāja, saglabātāja un popularizētāja.

Selijastradicijas02 Saimniece Maija Daina Paegle mums pastāstīja par Sēlijas tradīcijām, dažādu Sēlijas pušu dialektiem, kultūras mantojumu Sēlpilī un dalījās ar saimnieces dzimtas dziesmām un stāstiem. Maija mūs iepazīstināja ar savā saimniecībā izveidoto Sēlpils Dainu skapi, kurā apkopotas tautasdziesmas no šī novada; pastāstīja par “Boļānos” izveidoto tautasdziesmu taku “Saules koku meklējot”, kā arī par tradicionālās dziedāšanas pasākumu “Rotāšana un gavilēšana “Boļānu” pakalnos”. Šis pasākums “Boļānos” tiek rīkots kopš 2009.gada ik pavasari, arī šogad tajā laipni gaidīti visi interesenti.

Pasākuma muzikālo noformējumu papildināja Kultūras centra tradicionālās mūzikas grupa “Krāce”, izdziedot dažādas Sēlijas tautasdziesmas, kā, piemēram, tradicionālo Ziemassvētku laika “čigānos” ejamo dziesmu un pavasara rotāšanu Sēlijai raksturīgajā burdonā. Iveta Tāle spēlēja E.Melngaiļa un A.Jurjāna Sēlijā pierakstītās melodijas uz dūdām un dziesmu kokles pavadījumā.

Par pasākuma vizuālo noformējumu bija parūpējusies viena no grupas “Krāce” dalībnieciem, fotogrāfe Daiga Kalniņa. Viņa savās fotogrāfijās daudzu gadu garumā bija iemūžinājusi daudzveidīgās kultūras aktivitātes “Boļānu” saimniecībā.

Ir svarīgi veicināt tradīciju saglabāšanu, lai nodrošinātu sabiedrības un kultūras attīstību. Tas palīdz saglabāt mūsu identitāti, saista paaudzes un stiprina kopienas saikni. Turklāt tradīcijas ir izglītojošs un bagātinošs resurss, kas veicina kultūras daudzveidību un kopienas vienotību.

Elvita 10.b: "Mani ļoti aizrāva stāstītāju aizrautība, kas piesaistīja manu uzmanību. Šis pasākums liek aizdomāties par to, kā mēs nodosim un uzturēsim mūsu tradīcijas nākamajām paaudzēm."

Noemi 10.b: "Mani ļoti iedvesmoja burdona daudzbalsība, kas manī radīja interesi par šīm tradīcijām."

Evelīna 10.b:"Pasākuma laikā es uzzināju, kādas vērtības Sēlpilī ciena un kopj, piemēram, cieņu pret savu vēsturi un tradīcijām. Bija aizraujoši iepazīt sēlpiliešu dzīvesziņu."

Envija 10.b: "Es nāku no Latgales puses, un man bija interesanti uzzināt, kā citos novados saglabājas un attīstās valodas un kultūras tradīcijas."

Kate 10.b:"Es uzzināju par Sēlpils Dainu skapi, kas aizrāva manu interesi par mūsu kultūras mantojumu un literāro bagātību."

Elizabete 11.c: “Patika, kā Maija Daina Paegle visu sīki un skaidri izskaidroja, pastāstīja visus saimniecības tapšanas pirmsākumus, kā sākās sadarbība ar folkloristiem.

Visspilgtāk man palika atmiņā viņas stāstījums par to, ka agrāk puisis meiteni izvēlējās pēc balss un dziedāšanas prasmēm.

Patika, ka viņas rādīja savas dziedāšanas prasmes, kā arī nodziedāja pati savu jaunradi – zināmai dziesmai pašas sacerētos pantus.

Fotogrāfijas un video deva pasākumam piemērotu noskaņu un palīdzēja iztēloties notikumus.”

Pasākuma iespaidus apkopoja Zane Munduma, 10.b klase