Sākums Ziņas Notikumi Notikumi
5
Mar
Tikšanās ar JVĢ absolventu Akselu Kaulakānu
Biruta Īsā saite
Tiksanasarakselukaulakanu06

28.februārī 10.a klase ar skolotāju Sandru Bondari un 11.c (mākslu) programmas skolēni tikās ar mūsu skolas absolventu, patlaban Latvijas Kultūras akadēmijas studentu un jau (!) Latvijas kultūras vidē pamanītu un novērtētu producentu – Akselu Kaulakānu.

Aksels mūsu skolu beidza pirms 3 gadiem un ir izvēlējies savu nākotni saistīt ar kultūras jomas teātra un kino nozari. Paralēli studijām viņš kā producents darbojas fondā INITIUM. Ievērojamākais fonda “Initium” pēdējā laika sasniegums – fonds saņēma šī gada “Spēlmaņu nakts” balvu "Gada lielās formas izrāde" par izrādes "Malleus Maleficarum. Jaunais līgums" veidošanu.

Tiksanasarakselukaulakanu01 Tiksanasarakselukaulakanu02 Tiksanasarakselukaulakanu03 Tiksanasarakselukaulakanu04 Tiksanasarakselukaulakanu05

10.klases skolēniem kultūras pamatu kursā apgūstamās tēmas “Kultūras piederība un identitāte” ietvaros bija saistoši uzzināt, vai un kā Akselam ir palīdzējusi viņa personības Jēkabpils identitātes šķautne, savukārt 11.klases skolēniem pēc sava kultūras produkta – mākslas izstādes – izveidošanas bija aktuāli iepazīt radošo industriju nozarē nodarbināta speciālista viedokli un pieredzi kultūras produktu radīšanā.

Tikšanās laikā Aksels dalījās savā pieredzē un novērojumos par tipiskākajām jauniešu kļūdām, uzsākot savas karjeras veidošanu; neskopojās ar ieteikumiem un padomiem gan praktiskās dzīves iekārtošanai, gan studiju procesa veiksmīgai organizēšanai. Aksels nemitīgi uzsvēra, cik svarīga ir personiskās kultūras pieredzes nemitīga bagātināšana – mākslas izstāžu, teātra izrāžu apmeklējumi, grāmatu lasīšana; prasme sadarboties, komunicēt, ātri iejusties visdažādākajās vidēs un sabiedrībās: bet visam tam pāri – neatlaidīgs, mērķtiecīgs darbs izvēlētajā jomā, sākumā visbiežāk pat negaidot jebkādu materiālu atlīdzību, jo galvenais karjeras sākumā ir sevi parādīt, kļūt pamanītam un novērtētam no pieredzējušu profesionāļu puses. Diemžēl mūsdienu jauniešiem, pēc Aksela novērojumiem, visbiežāk ir zemas darbaspējas, bet ļoti augsts pašvērtējums un nesamērīgas prasības. Atzinīgus vārdus Aksels veltīja savai bijušajai skolai – mūsu ģimnāzijai – kā daudzveidīgu zināšanu un prasmju devējai. Neatsverams ieguldījums personības un zināšanu attīstībā, Akselaprāt, ir bijusi arī Jēkabpils mūzikas skolai, kurā viņš mācījās klavierspēli 10 gadus. Tāpat fakts, ka viņš lauž ceļu Latvijas kultūras “laukā”, būdams no provinces, viņaprāt, ir papildus ieguvums, nevis zaudējums, jo, kā Aksels novērojis, tieši šādiem cilvēkiem piemīt lielāka mērķtiecība un neatlaidība izvēlēto uzdevumu realizēšanā.

Plašāku ieskatu Aksela darbībā skolēni varēja gūt, vērojot ar Aksela līdzdalību tapušo teātra izrāžu ainās. Bija iespaidīgi uzzināt, cik savdabīgi un radoši tiek izmantota izrādes telpa (piemēram, Rīgas cirka arēna), kā mūsdienu tehnoloģijas tiek iesaistītas izrādes scenogrāfijā un apvienojumā ar profesionālu aktierspēli tiek radītas laikmetīgas izrādes.

Novērtējot tikšanos ar Akselu Kaulakānu, jāsaka – prieks un lepnums par mūsu skolas absolventa panākumiem mums – pedagogiem, rosinošas pārdomas par kultūras industrijā strādājošo radošajām, bet ne vienmēr vieglajām dzīves izvēlēm skolēniem.

Lūk dažas pārdomas:

“Bija interesanti klausīties par viņa pieredzi teātra dzīvē, par viņa sasniegumiem un piedzīvotajām grūtībām ar ko viņš saskārās, lai nokļūtu tik tālu!” (Elizabete Einika 11.c/m)

“Bija saistoši uzzināt par darbu kultūras industrijā un kā tas iespaido veselību, arī mentālo. Patika, ka Aksels dalījās ar savu pieredzi un pastāstīja, kas viņam bija jādara, lai tiktu tālāk. Patika, kad viņš pastāstīja, kā viņam palīdzēja Jēkabpils Valsts ģimnāzija un pat Jēkabpils.

No viņa teiktā varu secināt, ka kultūras joma ir ļoti interesanta, bet tajā jāiegulda daudz smaga darba un atalgojums ne vienmēr ir tik labs.” (Linda Roščenkova 11.c/m)

Iespaidus par tikšanos ar Akselu Kaulakānu apkopoja
vizuālās mākslas un kultūras pamatu skolotāja Elga Skrebele