26
Mai
Jēkabpils Valsts ģimnāzijas 8.d klase ar Latvijas skolas somu plecos apskata Daugavpili no cita skatu punkta
ivetao Īsā saite

Latvijas skolas soma 8.d klasi 24. maija dienā aizveda uz Daugavpili. Jāatzīst, ka sākumā braukt uz Daugavpili tā īsti nemaz negribējām, jo katram bija savi uzskati un stereotipi par šo pilsētu, kurus šīs ekskursijas laikā izdevās arī lauzt.

Pirmais apskates objekts - Daugavpils skrošu rūpnīca - pārsteidza ar seno un interesanto vēsturi, daudz interesantiem faktiem par skrošu ražošanu. Tā ir vienīgā tūristiem atvērtā munīcijas ražošanas rūpnīca Baltijā, kurā atrodas Eiropā vecākais, joprojām strādājošais skrošu liešanas tornis. Pašlaik skrotis tiek lietas tikai vienu reizi gadā, jo svina skrošu lietojumu ierobežo noteikumi un iepriekšējie ražošanas apjomi ir samazinājušies. Gids aizraujoši stāstīja par skrošu ražošanas tehnoloģiju, un ekskursijas noslēgumā bija iespēja katram pamēģināt izšaut ar gaisa pistoli. Daudzi, protams,  to darīja pirmo reizi dzīvē. Tas prasa augstu koncentrācijas līmeni, un tik viegli nemaz nebija trāpīt mērķī!...

8 D Daugavpils 8 D Daugavpils1 8 D Daugavpils2 8 D Daugavpils3  

Ekskursijas turpinājumā devāmies uz Marka Rotko mākslas centru. Tas ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības centrs Daugavpils cietoksnī, vēsturiskajā artilērijas arsenāla ēkā. Vienīgā vieta Austrumeiropā, kur iespējams iepazīties ar Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka, abstraktā ekspresionisma un krāsu laukumu glezniecības pamatlicēja Marka Rotko darbiem paplašinātā ekspozīcijā. Gids mūs iepazīstināja ar dažādiem mākslas virzieniem un niansēm, kas ļauj atšķirt vienu virzienu no cita. Bija iespēja uzzināt par Marku Rotko un viņa dzīvi, kas mums bija tumšs lauciņš, un apskatīties mākslinieka oriģināldarbus no dažādiem mākslinieka darbības laika periodiem. Ekskursijas otrajā daļā iepazināmies ar Cietokšņa vēsturi, arhitektoniskajiem risinājumiem un nedaudz izstaigājam Cietokšņa apkārtni. Paldies aizrautīgajam un foršajam gidam Pēterim!

8 D Daugavpils4 8 D Daugavpils5 8 D Daugavpils6 8 D Daugavpils7

Pēc intelektuālās bagāžas papildināšanas devāmies uz Tarzānu, kur katrs atbilstoši  savām iespējām un vairāki, metot sev izaicinājumu, pārvarēja dažādas šķēršļu takas vai relaksējās tīklu parkā.

Skolēnu atsauksmes: 

Alise: “Man patika skrošu rūpnīca, jo bija interesants gida stāstījums un varēja uzzināt daudz ko jaunu. Patika, ka beigās atļāva pamēģināt izšaut ar gaisa šauteni. Es to darīju pirmo reizi. Protams, ļoti patika Tarzānā.”

Sintija: “Man patika Rotko centrā klausīties par mākslinieka dzīvi, bija lieliska  iespēja apskatīties viņa gleznas. Man patika arī Tarzānā, jo bija jautri, lai gan bija grūti brīži, kas bija jāpārvar trasē un sevī, jo likās, ka ir bail un vairs nevaru iet tālāk. ”

Aigars: “Visvairāk man patika skrošu rūpnīcā, jo varēja uzzināt daudz ko jaunu par svina skrošu ražošanas procesu. Skrošu ražošanas apjomi samazinās, jo svina skrošu lietošana ir ierobežota, bet reizi gadā Daugavpilī tiek lietas skrotis arī pašlaik. Visvairāk patika, ka varēja izšaut ar gaisa pistolēm.”

Melānija: “Man patika ekskursija, jo varēja uzzināt daudz ko interesantu, ko es nezināju līdz šim. Vislielākās emocijas piedzīvoju Tarzānā, jo pirmo reizi izgāju pilnu trasi,  pārvarēju bailes un nekomfortablo izjūtu augstumā.”

Justīne: “Patika gidi abos apskates objektos, viņi interesanti stāstīja, lieliski  bija pamēģināt šaut ar gaiseni un apskatīt Marka Rotko centru.”

Emīls: “Viss bija ļoti labi, un viss patika. Uzzināju daudz ko jaunu par skrošu liešanu un par Marku Rotko un viņa gleznam.”

Annija: “Ekskursija kopumā bija ideāla, jo daudz darbojāmies paši un uzzinājām kaut ko jaunu - gan par vēsturi, gan skrošu ražošanu, gan mākslu un Marku Rotko. Viss bija labi, bet visvairāk man patika Tarzāns, jo varēju parādīt savas fiziskās un mentālās spējas, pārvarot augstumu, bailes.”

Lauris: "Man paliks atmiņā, kā Stefanija, Melānija pārvarēja bailes un izgāja visu Tarzāna trasi. Un skaistā, labi iekoptā Stropu ezera apkārtne un pastaigas ap to."

Kopumā varam teikt, ka ekskursija bija vērtīga! 

Papildinājām zināšanas, pārvērtējām priekšstatus par Daugavpili un paskatījāmies uz šo pilsētu no cita skatu punkta!

8.d klase un audzinātāja Anita Vanaga