No 20. Līdz 27.aprīlim septiņpadsmit Jēkabpils Valsts ģimnāzijas desmito klašu skolēniem bija iespēja iemainīt vienu nedēļu ierastās skolas dzīves Jēkabpilī pret piedzīvojumiem, jauniem draugiem un zināšanām bagātu nedēļu Oudenaardē, Beļģijā.
Neaizmirstamā nedēļa Beļģijā bija notikums, kurai visa grupa gatavojās jau krietnu laiciņu – veidojām vizītkartes par sevi, gādājām suvenīrus viesģimenēm un plānojām, kā visveiksmīgāk parādīt savu valsti un skolu Sv.Bernarda koledžas skolēniem un skolotājiem. Apmēram mēnesi pirms brauciena beidzot varējām iepazīties ar savu apmaiņas projekta skolēnu virtuālajā vidē, kas padarīja komunikāciju vienam ar otru daudz vieglāku, jo, atbraukuši pie viņiem uz Beļgiju, jau zinājām šo un to viens par otru.
Beļģi mums bija sagatavojuši pamatīgu programmu! Apskatījām pilsētas gan Beļgijas Flandrijas novadā - pašu Oudenaardi un blakus esošo apbrīnojami skaisto pilsētu Genti, gan pilsētas valsts franču novadā - galvaspilsētu Briseli, kur apmeklējām interaktīvo Eiropas Parlamenta muzeju, un Eiropas kultūras galvaspilsētu 2015 – Monsu, kurā varējām lielīties beļģiem, ka pagājušajā gadā Eiropas kultūras galvaspilsēta bija Rīga. Interesants bija veids, kādā apskatījām pilsētas – mūs sadalīja jauktās grupās, iedeva pilsētas karti ar apskatāmajiem objektiem un lapu ar jautājumiem. Taču jāievēro noteikums, ka pie katra objekta jāuzņem bilde - selfijs.
Vēl beļģi mūs iepazīstināja ar savu kaislību pret riteņbraukšanu, arī mēs devāmies izbraukumā ar riteņiem pa pilsētu. Vakaros devāmies mājup un pavadījām laiku ar viesģimeni, kam patiesībā varēja būt vairāk laika, jo vakaros atnācām pārguruši un no rīta steigā skrējām prom. Bija arī vakari, kurus pavadījām visa jauniešu grupa kopā – vienu vakaru pulcējāmies beļģu jaunieša pagalmā ar peldēšanos un barbekjū, kādu pēcpusdienu pavadījām spēlējot boulingu, taču sestdienā beļģi mums parādīja, kā izklaidējas vietējie jaunieši pilsētas ballītē.
Vairākas dienas iesākās skolā – Sv.Bernarda koledžā, kurā mācās mūsu apmaiņas skolēni, jo mūsu projekta tēma ir klimata izmaiņas un cilvēka ietekme uz klimatu, tāpēc veicām dažādus uzdevumus grupās, kur izteicām savu viedokli un meklējām risinājumus CO2 patēriņa mazināšanai pasaulē, klausījāmies lekcijas un piedalījāmies klimata konferencē “COP 20,5”. Apmeklējām arī pasīvo māju, kas ir īpaša ar sevišķi zemu siltumenerģijas patēriņu.
Kad jau bijām sadraudzējušies ar beļģu jauniešiem, iemācījušies orientēties Oudenaardē un ietrenējušies brīvi runāt angļu valodā, atjēdzāmies ceļā uz lidostu duālās sajūtās – jaunie draugi un vēl līdz galam neizpētītie Beļģijas plašumi paliek šeit, bet mājās, Jēkabpilī, gaida ģimene un draugi.
Nu, esam atgriezušies mājās un tūliņ sāksim gatavot programmu beļģu uzņemšanai Jēkabpilī, jo un ar nepacietību gaidām viņu atbraukšanu rudenī!
Laura Skruzmane 10.c: “Braucienu uz Beļģiju pieņēmu kā izaicinājumu, jo tas prasa atbildību, patstāvību, sazināšanos svešvalodā un, protams, pielāgošanos svešā ģimenē. Rezultātā ar izaicinājumu esmu viegli tikusi galā un ieguvusi lielisku pieredzi. Manā kontā ir apskatītas vairākas augstu attīstītas Beļģijas pilsētas, praktiski pielietotas angļu valodas zināšanas un iegūtas jaunas paziņas. Manuprāt, ir ļoti noderīgi izmantot šādas iespējas, jo, iepazīstot citas valstis un kultūras, tiek paplašināts savs redzesloks. Ja būtu vēl šādi līdzīgi projekti, es noteikti piedalītos.”
Daila Dāboliņa 10.c: “Brauciens uz Beļģiju bija labākā pieredze, ko līdz šim esmu piedzīvojusi. Es ļoti iesaku izmantot iespēju un piedalīties šajā projektā arī pārējiem jauniešiem. Tās ir septiņas dienas pilnas ar interesantām aktivitātēm, draudzīgiem jauniešiem un lieliski pavadītu laiku! Protams, projektā neietilpst tikai izklaide vien! Šogad mēs izglītojāmies tēmā, kas ir saistīta ar ekosistēmu. Tā ir arī nedēļa, kurā tu iegūsti daudz jaunas informācijas par noteikto projekta tēmu. Visi projekta dalībnieki tikai un vienīgi ieguva!”
Anete Patrīcija Pavlova 10.a: “Garlaicīgi nebija ne mirkli. Iespaidiem un ieguvumiem bagāts brauciens, ko, manuprāt, nespēs aizmirst neviens, kaut vai tāpēc, ka beļģu draugi brauks ciemos jau rudenī. Lieliskas emocijas, jaunnodibināti kontakti, jauni draugi, uzlabotas angļu valodas zināšanas, uzzināts daudz jauna, papildinātas prasmes darboties komandā, pieņemt citādo un iespējams brīžiem mums ne tik ierasto, lietderīgi pavadīts laiks, iepazīstot citas valsts kultūru, tās cilvēku dzīves uztveri un mentalitāti.”
Visas grupas vārdā sakām lielu paldies visiem, kuri palīdz šim projektam notikt! Paldies sakām skolotājai Ingai Ermansonei par brauciena organizēšanu, kā arī skolotājām Dacei Seglērei un Silvijai Tumanovai, kuras bija kopā ar mums visa projekta garumā.
Viktorija Marčuka 10.b