7
Jūn
10.b un 10.c „Skolas somas” kultūrizglītojošais pasākums Valmierā
Biruta Īsā saite

Šī gada 15. maijā mēs, 10.b un 10.c klase, un audzinātājas Dzintra Priekule un Kristīne Modnika, devāmies ekskursijā uz Valmieru. Tur gida vadībā iepazinām un izstaigājām Valmieras centru un Vidzemes Augstskolu, devāmies jautrā un atspirdzinošā braucienā ar Gaujas prāmīti jeb ūdens tramvaju un izbaudījām Valmieras Drāmas teātra izrādi “Hamlets”.

Ekskursijas viens no galvenajiem mērķiem bija Vidzemes Augstskola, ko iepazinām kā vienu no pieturas punktiem, kad apguvām pilsētas centru. Vidzemes Augstskola (ViA) ir valsts augstskola, kas piedāvā 16 studiju programmas Sabiedrības zinātņu un Inženierzinātņu fakultātēs. Mēs guvām padziļinātu informāciju par izglītības iestādi un mācību vidi, kā arī uzzinājām un tagad arī uzskatām, ka šī augstskola kā aizvien sevi attīstoša un popularizējoša reģionālā augstskola ir lieliska izvēle tālākām studiju gaitām. Domājam, ka vismaz divi no piecdesmit jauniešiem izvēlēsies to kā savu pēc ģimnāzijas absolvēšanas. Jo īpaši mūs ieinteresēja sporta iespējas, ērtās kopmītnes un studiju apmaiņas programmu pieejamība.

Lai iepazītos ar pilsētas centru, sekojām gidam, kurā, uzmanīgi klausoties, uzzinājām arī Valmieras vēsturi. Tā bija viena no HANZAS pilsētām, kas atradās Latvijas teritorijā. Redzējām veco tirgus laukumu, Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcu, pilsdrupas, vecās pilsētas mūra drupas, Daliņa stadionu, Valmieras puiku vietas.

Jautrs bija izbrauciens ar mazo Gaujas prāmīti. Mūsu prāmja kapteinis Krišjānis mums pastāstīja teikas par krācēm, par velna it kā samētātajiem akmeņiem Gaujas posmos, par ievērojamākajām vietām Gaujas krastos. Tas bija atspirdzinošs un relaksējošs, saules apspīdēts un meiteņu smieklu pieskandināts stundas peldējums pa skaisto Gauju.

Visbeidzot vakarā mūs priecēja “Hamleta” izrāde ar ļoti negaidītiem pavērsieniem – kolas bundžas, košļājamās gumijas, austiņas, modernie tērpi, MEGO piciņas un angļu valoda! Mūsdienīga un dinamiska lugas interpretācija, kas aizrāva mūs visus, bet pats galvenais – teksts bija ņemts kā no V. Šekspīra laikiem! Apbrīnojami, kā režisorei Indrai Rogai bija izdevies radīt tik mūsdienīgu izrādi, saglabājot šekspīrisko garu! Tā, ka nopietnā luga notur mūsu, pie izklaides pieradušo jauniešu, uzmanību un interesi trīsarpus stundu garumā. Mums ļoti patika tas, ka lielākais vairums aktieru bija vīrieši, ka tērpi bija tik daudznozīmīgi, ka izrādē bija tik daudz negaidītu pārsteiguma elementu. Izrādi niansētāk uztvert palīdzēja tas, ka mēs literatūras stundās jau bijām plaši analizējuši šo lugu. Mēs sēdējām 1.,2.,3. rindā un bijām dziļi iekšā izrādē, jo klātesamība bija tik cieša!

10Bc Ss 02 10Bc Ss 03 10Bc Ss 04 10Bc Ss 05 10Bc Ss 06

Vairāki 10.c klases skolēni arī izteica vērtējošas atsauksmes par izrādi, kas lielākajai daļai bija atstājusi negaidīti patīkamu iespaidu, daži no tiem:

Elza Bojāre: „Es biju patīkami pārsteigta un izrāde ļoti patika! Interesanti likās, kā klasikas izrādē režisore ieviesa arī modernus mūsdienu elementus, piemēram, telefona austiņas, pirotehnikas elementus vai kolas bundžiņu, kas pozitīvi atsvaidzināja klasisko Šekspīru!”

Elvis Mednis: „Man Valmieras teātra „Hamleta” adaptācija likās ļoti interesanta un iespaidīga, taču tai bija arī pāris trūkumi, kas, manuprāt, mazliet pazemināja izrādes kopējo kvalitāti. Es nebiju pārāk apmierināts ar to, ka pāris nozīmīgas frāzes tika norunātas angliski. It sevišķi slavenā Hamleta monologa frāzes „BŪT VAI NEBŪT?”, tā kā visa pārējā luga bija latviski, un angļu frāzes bija reti izmantotas, tās likās pilnīgi nevietā. Es noteikti nenožēloju to, ka redzēju šo „Hamleta” interpretējumu!”

Aksels Kaulakāns: „Intriģējoši, iespaidīgi, estētiski baudāmi. Klasika uz slīpas skatuves grīdas – ģeniāli!”

Rihards Zvaigzne: "Izrāde, klasikas iestudējums, bija pārsteidzoši interesanta, aktieri augstākajā līmenī. Viss nostrādāts līdz vissīkākajām detaļām. Neparasti efekti. Pat skatoties no pirmajām rindām, nepilnības nevarēja pamanīt. Var secināt, ka ieguldīts liels darbs un nauda augsta līmeņa izrādei."

Pateicoties Skolas somai, mēs devāmies uz Valmieru, nemaksājot par transporta izdevumiem. Iepazinām Valmieru un tās cilvēkus, (gidu ) izbaudījām lielisku Valmieras drāmas teātra izrādi „Hamlets”, tātad realizējām ekskursijas mērķi – tālākizglītojoša, kultūrizglītojoša un relaksējoša!

Aksels Kaulakāns, 10.c