5
Nov
Jauniešu kompetences un internacionalizācijas ieguvumi
ivetao Īsā saite

4. novembrī notika tiešsaistes pasākums – jaunatnes forums “Zinātne mums apkārt”, ko organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra ar Latvijas Zinātnes padomes un Izglītības un zinātnes ministrijas informatīvo atbalstu.

Foruma mērķis ir iepazīstināt skolu jaunatni un plašāku sabiedrību ar Latvijas jauno zinātnieku pētījumu rezultātiem un veicināt jauniešu izpratni par zinātnieka profesiju, kā arī mūsdienu zinātnes nozīmi un ietekmi Latvijā un pasaulē.

Mūsu skolas Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas komanda un parlamenta interesenti skatījās 3. daļu – “Jauniešu kompetences un internacionalizācijas ieguvumi”. Tās laikā uzstājās trīs Latvijas Universitātes zinātnieki, kuri izklāstīja savu pētījumu rezultātus.

Par tēmu “Veiksmīgas starptautiskās karjeras priekšnosacījumi” vēstīja socioloģe Inese Šūpule. Projekta “Augsti kvalificētu speciālistu migrācijas izpēte: emigrācija un atgriešanās Latvijā” ietvaros, Inese Šūpule izpētīja to, kā augsti kvalificēti Latvijas emigranti veido karjeru ārvalstīs(Liellbritānijā, ASV, Vācijā, Zviedrijā, Norvēģijā) un kāda ir viņu darba vide. Viņa secināja, ka līdz šim veiksmīgākās karjeras veidojušās IT speciālistiem un ārstiem. Mēs varējām uzzināt, ka veiksmīgas karjeras veidošanai nepieciešama augsta izglītība, labas valodu zināšanas, gatavība ieguldīt daudz pūļu un enerģijas, uzņēmība, neatlaidība, atvērtība un pielāgošanās spējas.

Par tēmu “Pilsoniskā izglītība: vai Latvijā tāda ir?” vēstīja Latvijas Universitātes vadošā pētniece Ireta Čekse. Viņa stāstīja par Starptautisko pilsonsikās izglītības pētījumu (ICCS), kur piedalījās 24 valstis,  94000 skolēni no 38000 skolām. Rezultāti rādīja, ka Latvijas jauniešu pilsoniskās izglītības zināšanu līmenis nav sevišķi augsts – 19%. To ietekmē iesaistīšanās politiskās aktivitātēs, vēlme nākotnē piedalīties vēlēšanās un vērtību apzināšanās. Salīdzinot ar 2009. gadu, 2016. gada rezultāti vēsta, ka pilsoniskā izglītība aug un pētniece apgalvo, ka tā arī turpina augt. Nākošais starptautiskais pētījums plānots 2022. gadā.

Par noslēdzošo tēmu “Brīvs un principiāls”: 21. gadsimta jauniešu vērtības zinātniskā skatījumā” vēstīja LU pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes vadošais pētnieks Manuels Fernandezs. Pētot jauniešu tikumisko audzināšanu, Manuels Fernandezs secināja, ka jaunieši izprot tikumu un vērtību nozīmi un tās atbalsta. Brīvība ir viena no svarīgākajām vērtībām. Atkarības atņem cilvēkam svarīgāko – brīvību, tikumus un vērtības. Tikumi ir spēks, jo tie ir veselīgu attiecību pamatā un labas attiecības ir laime. Tātad viss aizsākas katra pieņemtajos tikumos!

Jauniešu galvenās kompetences? Atvērtība, laime, brīvība, principialitāte, spēja ieklausīties sevī un mīlestība pret realitāti!

Visiem dalībniekiem radās pozitīvas atsauksmes par aizvadīto forumu, jo bija interesanti un aizraujoši klausīties zinātnieku stāstījumā un varēja novērot to, kā  caur zinātni iespējams veidot secinājumus socioloģijas sfērā. Zinātne nav tikai aprēķinu formulas – tā ir mums visapkārt!

Diāna Mierture, 11.b