31
Mar
Pilsoniskā aktīvisma nozīme personiskajā dzīvē un valsts līmenī.
ivetao Īsā saite

23. martā notika Eiropas Parlamenta (EP) Vēstnieku skolu jauniešu un Latvijas pilsonisko aktīvistu tiešsaistes diskusija par pilsoniskā aktīvisma nozīmi, ko vadīja Kristīne Komarovska.

Pils Aktivisms 1 Pils Aktivisms 2

Mūsdienās pilsoņu iesaiste un ieinteresētība savas dzīves kvalitātes uzlabošanā ir krietni augusi, piemēram, samazinot vides piesārņojumu vai palīdzot bezpajumtniekiem. To veicina pilsoniskais aktīvisms, kas nozīmē – piedalīšanos vēlēšanās, aizstāvību, brīvprātīgo darbu un iesaisti pašvaldību iedzīvotāju padomēs.

Arī skolēni var veidot savu un valsts dzīvi labāku, piedaloties pasākumos, izsakot savas idejas un paši palīdzot un labiekārtojot vidi vai kā citādi iesaistoties dzīves kvalitātes uzlabošanā.

Eiropas Parlaments veicina pilsonisko aktīvismu kā būtisku demokrātijas izpausmi, piemēram, izsakot atzinību ar Eiropas Pilsoņu balvu.

Lai jaunieši varētu labāk izprast pilsoniskā aktīvisma nozīmi, diskusijā piedalījās pilsoniskās iesaistes platformu vadītāji: Rūta Dimanta, Labdarības organizācijas Ziedot.lv vadītāja, un Imants Breidaks, Līdzdalības platformas “Manabalss.lv” vadītājs. Viņi uzsvēra to, ka iespēju griesti ir tur, kur mēs paši tos veidojam, tātad – iespējas ir atkarīgas tikai no katra vēlmes kaut ko darīt un uzņemties atbildību. Tikai vajadzētu atcerēties, ka cilvēki seko tiem līderiem, kuri ir gatavi darīt vairāk, nekā to pieprasa pienākums.

Ar saviem pilsoniskā aktīvisma piemēriem jauniešus iedvesmoja Eva Johansone, mākslas un klimata projekta "ACT: ART. Climate. Transition" vadītāja Latvijā un raidījuma "Zaļgalvis" galvenā redaktore  Natālija Knipše, bijusī Latvijas jauniešu delegāte ANO, cilvēktiesību organizācijas Freedom House biedre.

Ar pilsoniskā aktīvisma piemēriem dalījās arī pašas EP Vēstnieku skolas. To starpā arī mūsu skola prezentēja video par akcijas “Brīnumsvece” organizēšanu un dalību hakatonā “Cilvēks, nevis diagnoze”.

Dalībnieku iespaidi:

Elīza Koļesinska: “Šajā tiešsaistē varēja izjust un iepazīties ar jauniešu reālo darbošanos skolas, pilsētas un sabiedrības labā. Tāda veida diskusijas ir ļoti svarīgas, jo tās pierāda, ka arī jaunieši var ietekmēt procesus un palīdzēt kādai kopienai paši. Bija noderīgi paklausīties ekspertu viedokļus un padomus par veiksmīgu jauniešu līdzdalību.”

Direktora vietniece Dace Druveniece: “Ir svarīgi katram, it īpaši jauniešiem, pēc iespējas ātrāk apjaust, ka savu dzīvi vislielākajā mērā ietekmējam mēs paši. Svarīgi, ka jaunieši apzinās, - nav tāda pēkšņa brīža dzīvē, kad beidzot sākas “lielā” dzīve un “es visu lemju, daru pats”. Jo ātrāk bērns sāk uzņemties atbildību par to jomu, apkārtni, ko viņš ikdienā ir spējīgs ietekmēt, uzturēt kārtībā vai pozitīvi  mainīt, jo labāk!

Liels prieks bija, ka šajā tiešsaistē mums bija iespēja pārstāvēt ģimnāziju uzaicināto viesu “istabā”, jo mūsu skolas veidotais mājasdarba video (vairāk gan, protams,  tajā atspoguļotais!), tika atzinīgi novērtēts. Par to paldies skolēnu parlamenta un EP Vēstnieku komandas pārstāvēm Diānai Mierturei, Elīzai Koļesinskai un ikvienam, kas piedalījās video atspoguļotajās aktivitātēs.”

EP Vēstnieku skolas komandas dalībnieku vārdā, Diāna Mierture