15
Apr
Saruna ar akcijas “Spēks pateikt NĒ” pārstāvjiem
Biruta Īsā saite
57052392 2040880926213787 8962917695242633216 N 09.04. ģimnāzijā viesojās Veselības ministrijas pārstāvji, kas reklamēja akciju “Spēks pateikt NĒ”. Uz sarunu ar jauniešiem bija ieradusies narkoloģe, kas ikdienā konsultē un ārstē atkarību gūstā nonākušus jauniešus, un Mārtiņš Kapzems – Latvijā populārs pasākumu vadītājs, modelis, kas brīvajā laikā nodarbojas ar sportu un īpaši iecienījis vingrošanu. Viņš uzsvēra, ka ciena savu ķermeni un nevēlas tam nodarīt pāri smēķējot. Viņaprāt, pašvērtība nav jāapliecina ar cigareti zobos, bet gan ar darbiem, attieksmi, veselīgu, sportisku dzīvesveidu.

Narkoloģe uzrunāja jauniešus, stāstot par sekām, ko smēķēšana rada smēķētāja organismam, jo īpaši jaunam un augošam. Cigaretēs ir vairāk nekā 4000 indīgu vielu, lielākā daļa no tām uzkrājas un no organisma neizdalās visas dzīves laikā. Maldīgs esot jauniešu uzskats, ka elektroniskā cigarete, veips vai ūdenspīpe ir mazāk kaitīga. Tā nav. Viņa savā ilggadējā praksē uztrenējusies un jau pēc sejas ādas krāsas spēj uz ielas atpazīt smēķētājus – viņu āda noveco ātrāk, iegūst neveselīgu nokrāsu, zobi kļūst dzelteni.

Tiem, kas atrunājas, ka smēķē, lai nomierinātos, patiesībā jāņem vērā fakts, ka smēķēšanas procesā uzņemto vielu rezultātā trauksme un uzbudināmība palielinās. Nomierina drīzāk fakts, ka atkarīgais ir dabūjis savu kārtējo dozu, kā arī nomierina smēķēšanas laikā neapzināti izpildītā vienmērīgā un dziļā elpošana, ko ikdienā katrs var veikt arī bez cigaretes un tādējādi krietni uzlabot savu vispārējo veselības stāvokli. Ne velti stresa situācijās sakām – elpo lēni un dziļi!

Pēc lekcijas painteresējoties narkoloģei par attieksmi pret marihuānas jeb zāles smēķētājiem, viņa atzina, ka zāles smēķētāji nesmird tik atbaidoši kā parasto cigarešu smēķētāji, taču zālē, tāpat kā cigaretēs, ir visas minētās kaitīgās vielas. Liela daļa viņas pacientu, kas pašlaik ārstējas no smagas narkotiku atkarības, sākuši tieši ar zāles smēķēšanu. Viņa aicināja atcerēties, ka ikviens atkarību – cigarešu, alkohola vai citu apreibinošo vielu – gūstā nonākušais par sevi domā, ka viņš nav atkarīgs. Taču tas ir maldīgs uzskats. Kad cilvēks nolemj teikt savai atkarībai nē, viņš saskaras ar daudziem izaicinājumiem – ar konstatējumu, ka atmest nav nemaz tik viegli, ar spiedienu no “draugu” puses, ar domu, ka nu vēl pēdējo reizi, bet rīt gan vairs ne u.c. Viņa vērsa uzmanību uz to, lai jaunieši aizdomājas, ka ir neliela sabiedrības daļa, kam ir izdevīgi, lai jaunieši lietotu atkarību izraisošas vielas, jo kādam tas vienkārši ir bizness, un biznesa vārdā pat tiek popularizēts šo vielu it kā nekaitīgums vai pat veselīgā ietekme. Jauniešiem jābūt arī uzmanīgiem, jo daļa šo “biznesmeņu” tirgo parasto pārtikas kaņepi, apsmidzinot pirms tam to ar psihoaktīvo maisījumu SPICE, kas ir sintētisks un tiek lietots, lai iegūtu marihuānas efektu. Smēķējot šādu produktu, sekas var būt ļoti bēdīgas. Tāpēc nav jāņem no svešiem nezināmas izcelsmes cigaretes, dzērieni, jo nevar zināt, kas ir to sastāvā.

Taču labā ziņa ir tāda, ka ikvienam ir iespējams attiekties no kaitīgajiem ieradumiem, ka uzlabojumus savā veselībā, pašsajūtā, sasniegumos katrs varēs konstatēt ātri vien, un tieši uz to aicina šī akcija – Spēks pateikt NĒ! Lai mums katram pietiek spēka un apņēmības pateikt NĒ saviem kaitīgajiem ieradumiem.

Jāpiebilst, ka lekcijas laikā dalībnieki tika iesaistīti dažādās aktivitātēs un ieguva vērtīgas balvas. Taču atcerēsimies, ka vērtīgākā balva mums katram ir vesels ķermenis, ģimene un draugi, kas ietekmē pozitīvi, un sevi pilnveidojošas intereses. Ar minēto komplektu dzīvi var baudīt arī bez atkarībām. To no sirds katram novēlu!

d. v. audzināšanas jomā Dace Druveniece