Sākums Ziņas Notikumi Notikumi
Mai
9. maijs - EIROPAS DIENA
Vestnieku Skola

9. maijā skolas radio izskan izglītojoša radiopārraide, ko vada EP Vēstnieku skolas pārstāves Žanete un Evelīna:

E.- Paklau, Žanete, vai tu zini, kas ir Eiropas diena?

Ž.- Protams, tas  jāzina katram Eiropas savienības iedzīvotājam! Eiropas diena, ko ik gadu atzīmē 9. maijā, ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Šajā datumā atzīmē vēsturiskās Šūmaņa deklarācijas gadskārtu. Robērs Šūmans savā deklarācijā izklāstīja ideju, kā Eiropā iedibināt jauna veida politisko sadarbību, kas karadarbību starp Eiropas nācijām padarītu neiedomājamu. Šūmaņa priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.

E.- Varbūt jums radīsies jautājums, kas tad īsti ir Šūmaņa deklarācija?

Ar Šūmaņa deklarāciju nāca klajā Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmanis 1950. gada 9. maijā. Tajā bija ierosināts izveidot Eiropas Ogļu un tērauda kopienu, kuras dalībnieki apvienotu savu akmeņogļu un tērauda ražošanu.

“Ogļu un tērauda ražošanas apvienošana  mainītu to reģionu likteni, kuri gadiem ilgi ir ražojuši kaujas munīciju un ir pastāvīgi bijuši šīs munīcijas upuri.”

Tagad nolasīsim jums dažus  interesantus faktus par Eiropas Savienību:

Eiropas iedzīvotāji dzīvo ilgāk salīdzinoši ar citām pasaules reģionam (vīrieši līdz 67 gadu vecumam, bet sievietes līdz 73 gadu vecumam)

Eiropas Savienības teritorija ir vairāk nekā uz pusi mazāka par ASV teritoriju, taču iedzīvotāju daudzuma ziņā ES pārspēj ASV par vairāk nekā 50 %. Eiropas Savienībā ir trešais lielākais iedzīvotāju skaits pēc Ķīnas un Indijas - 493 miljoni  iedzīvotāju.

Pašlaik ES katrs iedzīvotājs gadā vidēji saražo mazliet vairāk nekā pustonnu sadzīves atkritumu. Tieši šī iemesla dēļ  ES stratēģijā ietilpst arī efektīvāka enerģijas resursu izmantošana un pāreja uz atjaunojamu resursu izmantošanu, kas mazāk piesārņo dabu.

Kad starp ES valstīm rodas konflikts, tas tiek atrisināts nevis ar militāra konflikta palīdzību, bet gan tiesas ceļā.

Vēlos piebilst, ka šodien ir pēdējā diena, lai pārbaudītu savas zināšanas ikgadējā Eiropas eksāmenā, noteikti nepalaidiet garām šo iespēju, jo kas zina, varbūt kāds no jums iegūs vērtīgu balvu - dāvanu karti 50 eiro vērtībā galda spēļu iegādei.

Eiropas eksāmens notiek tiešsaistē, atverot tīmekļvietni www.esmaja.lv

Piedalies!