“Politisko partiju loma parlamentārajā demokrātijā un vēlēšanās”
2022./2023. m.g. sadarbībā ar EP biroju Latvijā EP Vēstnieku skolās turpinās parlamentārās demokrātijas cikls, kura centrā - vēlēšanu tēma. Šī cikla ietvaros Vēstnieku skolas jau ir pievērsušās pašvaldību vēlēšanām, šogad izzinās nacionālo vēlēšanu dažādos aspektus, sākot no priekšvēlēšanu konkurences līdz pat valdības izveidei, kā arī līdzdalībai un motivācijai. Vispusīgas zināšanas par nozīmīgāko politiskās līdzdalības formu palīdzēs labāk sagatavoties Eiropas vēlēšanām 2024. gadā. |
EP Vēstnieku skolu programmas ietvaros:
Jaunieši gūs iespēju dziļāk izprast demokrātisko procesu kopumā un katra pilsoņa atbildību par Latvijas un Eiropas šodienu un rītdienu. https://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jauniesiem/ep_vestnieku.html
skolotāji gūs metodisko atbalstu un plašu metodisko materiālu klāstu: stundu plānus, metodiskos materiālus, video lekcijas/diskusijas:
https://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jauniesiem/ep-v-stnieku-skolas/m-c-bu-materi-li.html
Aktīvākajām EP Vēstnieku skolām būs iespēja piedalīties EUROSCOLA un citos starptautiskos pasākumos Eiropas Parlamentā Strasbūrā (Francijā) vai Briselē (Beļģijā) - iespēju robežās klātienē vai attālināti.
Sadarbība ar Latvijas un Eiropas mēroga ekspertiem.
1. decembrī EP Vēstnieku skolu komandām notika pirmā izglītojošā tiešsaistes nodarbība.
Diskusijas tēma: “Politisko partiju loma parlamentārajā demokrātijā un vēlēšanās”. Diskusijā Eiropas Parlamentā ievēlēto politisko partiju jauniešu organizāciju pārstāvji sarunājās ar EP vēstnieku skolu jauniešiem par vēlēšanām kā politisku sacensību par labākajām idejām un to īstenošanas ceļiem. Diskusiju moderēja Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.
Diskusijas programma bija šāda:
Tikšanās ar Eiropas Parlamentā ievēlēto politisko partiju jauniešu organizāciju pārstāvjiem, kuri iepazīstināja ar savu ceļu uz politiku, motivāciju un politiskajām prioritātēm. Dalībnieku vidū Dāvis Mārtiņš Daugavietis (Jaunā Vienotība), Roberts Ozols (Nacionālā apvienība), Kristiāns Vasiļevskis (Latvijas attīstībai), Artūrs Arhipovs (Saskaņa), Viesturs Romka (Attīstībai/Par!).
Programmas eksperte politoloģe Žaneta Ozoliņa skaidroja politisko partiju jēdzienu, politisko ideoloģiju daudzveidību un Latvijas un Eiropas politisko partiju līdzību.
EP Vēstnieku skolu skolēni pauda savu viedokli par politiskajām partijām un uzdeva jautājumus.
Tiešsaistes nodarbībā piedalījās arī ģimnāzijas komandas pārstāvji un skolotājas D. Druveniece un A. Vanaga.
Žanete Ližbovska, 11.c: “Diskusija notika starp Eiropas parlamentā ievēlēto politisko partiju jauniešu organizācijas pārstāvjiem un EP vēstnieku skolu jauniešiem. Savā starpā notika diskusijas par un ap vēlēšanām, labākajām idejām un to īstenošanas ceļiem. Bija interesanti ieklausīties viedokļu dažādībā un dzirdēt Eiropas Parlamentā ievēlēto partiju pārstāvju ceļu politikā.”
Evelīna Pavloviča, 11.c: “Piedaloties kārtējā EP Vēstnieku skolas rīkotajā zoom nodarbībā, izmantoju doto iespēju, lai ielūkotos dziļāk Latvijas politiskajos procesos. Manī raisīja interesi konferences dalībnieku - skolēnu un dažādu politisko partiju pārstāvju - diskusijas un viedokļu apmaiņa, kā arī iedvesmojoši bija dzirdēt katra partijas pārstāvja motivāciju (kāpēc būt politiski aktīvam?) un mērķus, kurus tie vēlas sasniegt kopā ar sevis pārstāvēto partiju. Guvu atziņu, ka katram jaunietim jau laikus ir jāsāk veidot savi politiskie uzskati, lai, sasniedzot balsstiesīguma vecumu, tas spētu sekmīgi pildīt savu pilsoņa pienākumu - balsot par partiju, kas, viņaprāt, mainīs mūsu valsti uz labo pusi.”
d. v. Dace Druveniece